Prof. Grabowska: problem praworządności w Unii jest przez Europejczyków zauważany

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 19:14
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wśród tematów praworządność i relacje pomiędzy prawem unijnym i krajowym. - Jeżeli ktoś przypuszczał, że w Parlamencie można coś załatwić, to się mylił - zauważa prof. Genowefa Grabowska.
Audio
  • Po debacie w Parlamencie Europejskim w sprawie Polski (Więcej świata/Jedynka)
Mateusz Morawicki podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim
Mateusz Morawicki podczas wystąpienia w Parlamencie EuropejskimFoto: PAP/ EPA/RONALD WITTEK

elektrownia gazowa free shutt 1200 .jpg
Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Prof. Genowefa Grabowska, była eurodeputowana, uważa, że problem praworządności w Unii i relacji między prawem unijnym a krajowym jest przez Europejczyków zauważany. - Wyroki w innych trybunałach zapadają w związku z przekraczaniem kompetencji przez europejskie instytucje - podkreśla.

Posłuchaj
17:21 Jedynka-19-10-2021-więcej-świata.mp3 Po debacie w Parlamencie Europejskim w sprawie Polski (Więcej świata/Jedynka)

Jej zdaniem słuchanie tego w takiej instytucji jak parlament okazało się dla osób słuchających trudne do zniesienia. - Nie było polemiki z merytorycznymi argumentami, tylko cały czas operowano argumentacją polityczną, którą Parlament Europejski posługuje się od dawna, bo to nie pierwsza rezolucja w sprawie Polski - wskazuje.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że minęły już wszelki terminy zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy, a nie padły zarzuty, że plan jest niewłaściwie skonstruowany. - Tu chodzi nie o zatwierdzenie, ale o zaopiniowanie - wyjaśnia. Bo środki zatwierdza Rada Unii Europejskiej, a komisja jedynie zatwierdza plan. - Jeżeli ktoś przypuszczał, że w Parlamencie można coś załatwić, to się mylił, bo Parlament to ponad 700 posłów, którzy reprezentują poglądy swoich grup politycznych - mówi.

W audycji również:

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Litwie. Polski przywódca spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, wziął także udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna.

Przewodniczący czeskiego Senatu Milosz Vystrczil poinformował, że lekarz prowadzący prezydenta kraju Milosza Zemana i zarazem dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego (CSW) w Pradze Miroslav Zavoral przekazał, że szef państwa nie jest w stanie pracować. Charakter choroby Zemana wyklucza szybki powrót do zdrowia - dodał. W ocenie kierownictwa Senatu opinia lekarza umożliwia rozpoczęcie procedury związanej z artykułem 66. konstytucji, która pozwala na czasowe lub stałe pozbawienie funkcji urzędującego prezydenta. Rozmowa z prof. Piotrem Bajdą z UKSW.

W wieku 84 lat zmarł były sekretarz stanu USA Colin Powell. Był pierwszym czarnoskórym szefem dyplomacji USA oraz przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, najwyższym rangą czarnoskórym wojskowym. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (była eurodeputowana, ekspertka w zakresie prawa unijnego i międzynarodowego), Piotr Bajda (UKSW)

Data emisji: 19.10.2021 r 

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

"Unia Europejska bardzo skręciła w stronę lewicowo-liberalną". Skurkiewicz o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 17:15
- Wiele dzisiejszych wypowiedzi w Parlamencie Europejskim potwierdziło fakt, iż Europa skręciła bardzo w kierunku lewicowo-liberalnym. A przecież jedną z osób, które podłożyły podwaliny pod UE, był Robert Schuman. W Kościele katolickim prowadzony jest jego proces beatyfikacyjny - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest osamotniona i atakowana z każdej strony". Czesław Mroczek o debacie w Europarlamencie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:10
- Dziś mamy smutny dzień. W Parlamencie Europejskim Polska była krytykowana praktycznie z każdej strony. Polska jest osamotniona i atakowana. To efekt rządów PiS - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PO Czesław Mroczek. 
rozwiń zwiń