Dr Konrad Zasztowt: ze strony Turcji nie ma zainteresowania integracją z UE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 19:38
Negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej tkwią w martwym punkcie. Tak napisała Komisja Europejska w dorocznym raporcie. - Członkostwo Turcji w Unii Europejskiej jest nierealne - ocenia dr Konrad Zasztowt.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: Sasa Dzambic Photography/shutterstock
turcja unia europejska flagi free shutt 1200 .jpg
Impas po 16 latach negocjacji. KE krytykuje Turcję za ignorowanie rekomendacji

Raport KE to najbardziej krytyczne dotąd unijne sprawozdanie na temat stanu stosunków UE i Ankary w 16-letniej historii rokowań. Bruksela oceniła, że w Turcji kontynuowany jest proces erozji demokracji i praworządności. Zwróciła też uwagę, że Ankara zignorowała rekomendacje zawarte w poprzednim raporcie UE.

Posłuchaj
19:08 Jedynka-20-10-2021-więcej-świata.mp3 Turcja nie ma obecnie szans na członkostwo w Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
gdula forum-0482827353 1200.jpg
"Dziwię się, że rząd nie występuje do UE o sankcje wobec Turcji". Gdula o presji migracyjnej na polskiej granicy

Dr Konrad Zasztowt z UW przyznaje, że jeśli patrzeć na standardy demokracji, to w Turcji jest coraz gorzej. - Gorzej jest od czasu nieudanego puczu w 2016 roku, po którym wprowadzono stan wyjątkowy, który dał władzom nadzwyczajne prerogatywy, wykorzystane później przeciwko opozycji - precyzuje. Zwłaszcza opozycji, która reprezentuje mniejszość kurdyjską. Około czterech tysięcy członków prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej wraz z jej liderami przebywa w więzieniach.

Są również inne problemy natury geopolitycznej. Spory z Grecją, Cyprem, Francją, także jeśli chodzi o sytuację w Libii. - Tych problemów jest bardzo, bardzo dużo - ocenia.

Ostatnio prokuratura wystąpiła z wnioskiem o aresztowanie kolejnych 160 członków organizacji FETO islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena, którego prezydent Recep Tayyip Erdogan obwinia o przygotowanie próby przewrotu. W więzieniach są już tysiące zwolenników tego ruchu. Gülen przebywa w Stanach Zjednoczonych. - Walka z ruchem Fethullaha Gülena to zdecydowanie narzędzie polityczne - mówi.

Ekspert zgadza się z wnioskiem z raportu KE, że władze w Ankarze w rzeczywistości nie są zainteresowane wdrażaniem proponowanych reform, mimo zapewnień prezydenta Turcji Erdogana z kwietnia, że członkostwo w UE nadal stanowi cel dla jego kraju. Zauważa, że Turcja jest skazana na współpracę z Unią Europejską z uwagi na silne więzi gospodarcze. - Prezydent Erdogan musi się liczyć z presją w Turcji ze strony środowisk biznesowych - podkreśla.

Dr Konrad Zasztowt ocenia, że członkostwo Turcji w Unii Europejskiej jest nierealne, bo przeciwne temu są Niemcy i Francja. Ale można pogłębić współpracę na wielu polach. - Ze strony Turcji nie widać wielkiego zaangażowania, choć to są ważne kwestie - podsumowuje.

W audycji również:

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, więziony w swoim kraju z pobudek politycznych, otrzymał w środę Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka za wolność myśli. Nawalny, który w sierpniu 2020 r. padł ofiarą próby zabójstwa przez otrucie, odsiaduje wyrok 2,5 roku za - jak utrzymują rosyjskie władze - naruszenie zasad zwolnienia warunkowego. UE nałożyła sankcje na rosyjskich urzędników za próbę jego otrucia i uwięzienie. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Nowy afgański rząd talibów wyraził nadzieję na kontynuację "dobrych postępów" dokonanych w rozmowach z byłym już wysłannikiem prezydenta USA w Afganistanie Zalmayem Khalilzadem i optymistycznie podchodzi do współpracy z jego następcą Thomasem Westem. Prawie dwa miesiące po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, Khalilzad ustępuje ze stanowiska specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. Afganistanu. Pełnił on tę funkcję od trzech lat i jest obwiniany o chaos towarzyszący wyjściu Amerykanów z Afganistanu i o upadek prozachodniego rządu w Kabulu. Thomas West do tej pory był zastępcą Khalilzada. O sytuacji w Afganistanie rozmowa z Patrykiem Kuglem z PISM.

"Ser, kokaina i zabójcy" - tak zatytułował niemiecki tygodnik "Der Spiegel" materiał o tym, że Holandia stała się narkopaństwem. - To w większości prawdziwy obraz – skomentował publikację redaktor naczelny niderlandzkiego dziennika "De Telegraaf". "Holandia stała się narkotykowym supermarketem Europy" – twierdzi w "Spieglu" szef niemieckiej policji celnej. Korespondencja Wojciecha Osińskiego.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Goście: dr Konrad Zasztowt (Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistyki UW), Patryk Kugiel (analityk PISM)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Wywiady Polski i Turcji będą współpracować ws. nielegalnej migracji. Są deklaracje szefów MSZ

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:12
- Minister spraw zagranicznych Turcji zaproponował pomoc w sprawie nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z Białorusi. Pomoc ta będzie sprowadzać się do współpracy naszych wywiadów, wspólnego rozpoznania zagrożeń i kanałów przerzutów - powiedział na konferencji prasowej szef MSZ Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja po stronie deklaracji klimatycznej. Porozumienie paryskie ratyfikowane

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 03:23
Turcja, jako ostatnie państwo członkowskie grupy G20, przyjęła w środę paryskie porozumienie klimatyczne. Parlament ratyfikował dokument po wieloletniej zwłoce i z zastrzeżeniem co do statusu tego kraju. 
rozwiń zwiń