A. Duda w Paryżu. Ekspert: polityka, jaką Polska prowadzi wobec UE, jest dla Francji wygodna

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:45
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Kancelaria polskiego prezydenta poinformowała, że rozmowy dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także w ramach Unii Europejskiej.
Andrzej Duda (L) i Emmanuel Macron (P)
Andrzej Duda (L) i Emmanuel Macron (P)Foto: PAP/KPRP/Jakub Szymczuk

forum turów 1200.jpg
Konflikt wokół kopalni Turów. Prof. Szymanowski: może zakończyć się pozytywnie dla Polski

Dr Łukasz Maślanka zauważa, że Francja nie należy do przysłowiowych jastrzębi w kwestii przestrzegania praworządności w Polsce. - Najostrzejsze stanowisko w tej sprawie zajmują te państwa, które rok temu ochrzczono mianem "skąpych" - mówi.


Posłuchaj
18:10 Jedynka-27-10-2021-więcej-świata.mp3 Stosunki polsko-francuskie (Więcej świata/Jedynka)

 

Ekspert przypomina, że zaliczono do nich te kraje, które zdecydowanie sprzeciwiały się powiększeniu budżetu spójności Unii Europejskiej. Francja raczej należała do państw, które krytykowały Polskę za opóźnienia w transformacji energetycznej. - Chociaż ta krytyka została stonowana w związku z nadziejami, jakie francuski przemysł łączy z inwestycjami w energię jądrową w Polsce - mówi. 

Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznacza, że prezydent Francji jest politykiem pragmatycznym. Przed wyborcami prezentuje się jako polityk liberalny, ale potrafi z korzyścią dla Francji prowadzić interesy z państwami czysto autorytarnymi, jak Arabia Saudyjska czy Egipt. Zaznacza, że polityka, jaką polski rząd prowadzi wobec Unii Europejskiej, jest dla Francji wygodna.

Francję i Polskę wiele dzieli w takich kwestiach jak bezpieczeństwo, stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, przyszłość gospodarcza Unii czy autonomia strategiczna Europy. - Więc izolacja Polski jest tutaj Francji na rękę i nie ma powodu, żeby Macron specjalnie nad tym rozpaczał - wyjaśnia. Ocenia, że w otoczeniu francuskiego prezydenta panuje opinia, iż wystarczy wspierać Komisję Europejską w wysiłkach mających skłonić polski rząd do ustępstw w sprawie praworządności.

Rozmowę poprzedziła relacja Stefana Foltzera z Paryża.

W audycji również:

Rada Północnoatlantycka, pod przewodnictwem szefa NATO Jensa Stoltenberga, z wizytą w Finlandii i Szwecji. Finlandia nie należy do NATO, ale od połowy lat 90. realizuje ścisłe partnerstwo z Sojuszem Północnoatlantyckim, uczestnicząc m.in. we wspólnych ćwiczeniach wojskowych. Od lat fińskie władze realizują strategię tzw. opcji NATO, tj. ewentualnego przystąpienia do Sojuszu w razie potrzeby, mając na uwadze bezpośrednie stosunki z Rosją i długą, liczącą ponad 1300 km granicę lądową ze wschodnim sąsiadem. Według sondaży jedynie ok. 20 proc. Finów byłoby za przystąpieniem kraju do NATO. Rozmowa z Justyną Gotkowską z OSW.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchomiło zbiórkę pieniędzy dla najbiedniejszych Libańczyków. Przekaże też środki m.in. z budżetu polskiego rządu. W ten sposób pomoże osobom dotkniętym przez największy od 150 lat kryzys finansowy. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Łukasz Maślanka (ekspert PISM), Justyna Gotkowska (OSW)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa da korzyści Polsce, Francji i UE". Prezydent po spotkaniu z Macronem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 18:17
Prezydenci Polski i Francji spotkali się w Paryżu. Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali między innymi o polsko-francuskiej współpracy gospodarczej oraz o sporze na linii Warszawa-Bruksela. Spotkanie trwało niemal dwie godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Relacje nabierają strategicznego wymiaru". Szef BBN o spotkaniu prezydentów Polski i Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:07
- Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do roboczej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu.
rozwiń zwiń