Relacje rosyjsko-białoruskie. Ekspert: na integracji zależy bardziej Rosji niż Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:06
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret pogłębiający integracje Moskwy z Mińskiem. Jak podała agencja Ria Novosti, dokument podpisał również rządzący na Białorusi Aleksander Łukaszenka. Dekret nazywany "integracyjnym" obejmuje 28 obszarów współpracy w ramach tak zwanego Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
Władimir Putin bierze udział w posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi za pośrednictwem telekonferencji w Sewastopolu na Krymie, 4 listopada 2021 r
Władimir Putin bierze udział w posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi za pośrednictwem telekonferencji w Sewastopolu na Krymie, 4 listopada 2021 rFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL

putin 1200 (3).jpg
Rosja chciała dołączyć do NATO? Zaskakujące słowa byłego brytyjskiego ministra obrony

Relacje białorusko-rosyjskie. Komu zależy na integracji? 

Na mocy dekretu mają zostać zintegrowane: systemy walutowe i emerytalne obu państw, polityka podatkowa i programy socjalne. Dodatkowo Rosja i Białoruś zintegrują działania w obszarze zwalczania terroryzmu oraz umożliwią wzajemny dostęp do systemu zamówień państwowych. Według agencji Ria Novosti zostanie także sformowany wspólny rynek ropy i gazu. Na podstawie dekretu integracyjnego Moskwa i Mińsk zaakceptowały wspólną doktrynę wojskową i jednolitą politykę migracyjną. Przeciwko pogłębianiu integracji Białorusi z Rosją występuje białoruska opozycja, której przedstawiciele ostrzegają, że ich kraj jest narażony na utratę suwerenności.


Posłuchaj
17:43 Jedynka/Więcej świata - 4.11.2021.mp3 Relacje rosyjsko-białoruskie. Ekspert: na integracji zależy bardziej Rosji niż Białorusi (Więcej świata/Jedynka)

 

- Dzisiaj stroną, która chce większej integracji i która bardziej naciska jest Moskwa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Prezydent Łukaszenka, który w 1999 roku podpisał porozumienie o ustanowieniu państwa związkowego między Rosją a Białorusią robi wszystko, żeby nie dopełnić zobowiązań, czyli nadmiernie się nie integrować. Niestety po ubiegłorocznych protestach po sfałszowanych wyborach prezydent Łukaszenka zaciągnął dług polityczny u prezydenta Putina i dzisiaj musi zrealizować postanowienia na które się zgodził - ocenia gość audycji. 

Wstrzymane negocjacje w 2019 roku 

Początkowo podpisanie porozumień planowano pod koniec 2019 r., jednak wówczas nie doszło ono do skutku, a pomiędzy Mińskiem i Moskwą doszło do kolejnego kryzysu energetycznego i czasowego wstrzymania dostaw ropy z Rosji.

Negocjacje wznowiono na fali ponownego zbliżenia Mińska i Moskwy po tym, jak na Białorusi latem ubiegłego roku wybuchły masowe protesty z żądaniem uczciwych wyborów, a Moskwa zaoferowała sojusznikowi wsparcie swoich struktur siłowych.

Incydent na granicy polsko-białoruskiej 

Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku polskiego wojska - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. To kolejna prowokacja na granicy ze strony białoruskich służb. Do zdarzenia doszło wczoraj, gdy polscy żołnierze zlokalizowali w pobliżu ogrodzenia grupę około 250 migrantów. Pilnujący migrantów Białorusini zagrozili otwarciem ognia w kierunku polskich funkcjonariuszy. - Prezydent Łukaszenka będzie posuwał się tak daleko, jak pozwoli mu na to Polska - mówi dr Agnieszka Bryc. - Incydenty skończą się, kiedy Łukaszenka zacznie poważnie zajmować się sprawami reformy konstytucyjnej u siebie w kraju, czyli nie będzie miał tak dużej uwagi skoncentrowanej na kwestiach granicy - uważa gość audycji. 

Czytaj także: 

Poza tym w audycji:

- spotkanie V4 w Budapeszcie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. O przyszłości V4 w Unii Europejskiej rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- przykłady klimatycznej hipokryzji na konferencji COP26 w Glasgow​. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), prof. Tomasz Grosse (UW) 

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Kolejni kierowcy próbowali uciekać przed kontrolą drogową. Przewozili uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:30
Policja zatrzymała kolejnych cudzoziemców, którzy transportowali samochodami nielegalnych imigrantów i nie poddali się kontroli drogowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szorstka przyjaźń". Dr Bryc o relacjach na linii Łukaszenka-Putin

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 21:18
- Białoruś i Rosja zaczynają wychodzić z fazy kryzysowej, która rozpoczęła się w 2020 r. po sfałszowanych wyborach na Białorusi. Rosja dała się wtedy wciągnąć w operację ratowania białoruskiego reżimu za wszelką cenę. Dziś te relacje wracają do normy, którą znamy od lat 2000, gdy Putin przejął władzę w Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń