"Łukaszenka bez poparcia Rosji nie prowadziłby tej akcji". Dr Bonikowska o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:22
Europejskie stolice popierają działania Polski na granicy z Białorusią. - Polski rząd jest tutaj doceniany za dość stanowcze postawienie tamy przeciw atakowi z użyciem broni demograficznej, czyli migrantów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Żołnierze wzdłuż granicy polsko-białoruskiej
Żołnierze wzdłuż granicy polsko-białoruskiejFoto: Attila Husejnow / Forum

Aleksander Łukaszenko Free 1200.jpg
Prof. Krzysztof Wielecki: Łukaszenko jest raczej pionkiem w grze
Posłuchaj
17:34 Jedynka/Więcej świata - 25.11.2021 Konflikt na granicy Polski i Białorusi, porozumienie ws. utworzenia nowego rządu w Niemczech, szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat, wsparcie USA dla Ukrainy (Jedynka/Więcej świata)

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz koncentracja rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą to główne tematy, jakie pojawiły się podczas dzisiejszych spotkań: premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie oraz prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Niemiecka kanclerz i szef Sojuszu zapewniali o solidarności z Polską.

- Jesteśmy w pełni solidarni z Polską w związku z kryzysem na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale musimy też zadbać o to, by migranci przebywający na terytorium Białorusi, byli traktowani po ludzku - informowała Angela Merkel.

- Trzeba na pewno planować na tej drabinie eskalacyjnej kolejne kroki z nadzieją, że nie będziemy szli w górę tej drabiny eskalacyjnej, tylko w dół. Trzeba jednak planować kolejne sankcje, w tym sankcje handlowe - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Łukaszenka i pomoc Rosji

Co dziś znaczą słowa solidarności, które słyszymy w Berlinie i w innych europejskich stolicach? - Za tymi słowami powinny pójść czyny i one już idą. Unia Europejska doskonale zdaje sobie sprawę, że to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej czy litewsko-białoruskiej, ma miejsce na wschodniej granicy Unii Europejskiej jako całości - wyjaśnia dr Małgorzata Bonikowska.

- Polski rząd jest tutaj doceniany za dość stanowcze postawienie tamy przeciw atakowi z użyciem broni demograficznej, czyli migrantów. Polska strona bardzo wyraźnie podkreśla, co teraz jest powszechną narracją unijną, że nie jest to kryzys migracyjny, jak w 2015 czy 2016 roku, tylko jest to atak, za którym stoi jedno państwo, a tak naprawdę dwa. Bardzo ważne jest, że jest pełne zrozumienie, iż sam Aleksander Łukaszenka bez zaplecza i poparcia Rosji, nie prowadziłby tej akcji - dodaje dr Małgorzata Bonikowska.

Ekspert Jedynki zauważa, że "w związku z tym odpowiedź na ten atak musi być kolektywna". - Polska strzeże swojej granicy, ale sama tego konfliktu nie rozwiąże. W tym kontekście byłoby lepiej, żeby Polska jednak otworzyła się na współpracę z Frontexem i na możliwość relacjonowania wersji wydarzeń, którą Polska przedstawia, przez międzynarodowych dziennikarzy - słyszymy.

W co gra Rosja?

Premier Mateusz Morawiecki mówił o ewentualnym rozszerzeniu sankcji na Białoruś. Czy w krajach europejskich jest taka wola, żeby pójść jeszcze dalej i mocniej uderzyć w Aleksandra Łukaszenkę?

- Myślę, że jest taka wola. Problem tylko polega na tym, że jakby zdajemy sobie sprawę, że sankcje na Białoruś nie wystarczą. Tak naprawdę za tym stoi Rosja. Jednocześnie dzieją się w tle niebezpieczne manewry wojsk rosyjskich i przybliżanie się do granicy z Ukrainą, więc wszyscy zadają sobie pytanie, w jaką grę gra Rosja. I czy to przypadkiem nie jest tak, że to wcale nie jest zagranie obliczone na to, co dzieje się na granicy białorusko-unijnej, tylko na bardziej długofalową rozgrywkę dotyczącą w konsekwencji Ukrainy - mówi dr Małgorzata Bonikowska.

Poza tym w audycji:

- Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Nowym rządem pokieruje Olaf Scholz. Rozmowa z prof. Sebastianem Płóciennikiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepienia preparatem firmy Pfizer dzieci w wieku 5-11 lat. Formalnie zgodę musi wyrazić jeszcze Komisja Europejska. Materiał Karola Surówki.

- USA rozważają wysłanie Ukrainie dodatkowego uzbrojenia i instruktorów. To skutek koncentracji rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy. Korespondencja Marka Wałkuskiego.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Sebastian Płóciennik (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Prof. Legucka o rozmowie Merkel-Łukaszenka: przedwczesna i niepotrzebna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:38
Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. - Rozmowa Merkel z Łukaszenką był przedwczesna i niepotrzebna - ocenia prof Agnieszka Legucka z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy zmierzyć się z tym problemem". Prof. Boćkowski o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:00
Stworzenie do 2025 roku unijnych sił szybkiego reagowania, liczących 5 tysięcy żołnierzy, to jedno z założeń tzw. kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii Europejskiej, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. - Przygotowanie do takich sytuacji wymaga planowania i przewidywania tego, co może się zdarzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń