Wizyta premiera w Londynie. Ekspert: Polska i Wielka Brytania patrzą na interesy wszystkich krajów europejskich

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 20:20
Kryzys graniczny z Białorusią i ceny energii - to główne tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem. Rozmowy w Londynie wpisują się w europejskie tournée polskiego premiera, który przestrzega europejskich przywódców przed hybrydowymi atakami Białorusi i Rosji. 
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w Londynie. Politycy rozmawiali m.in o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w Londynie. Politycy rozmawiali m.in o sytuacji na polsko-białoruskiej granicyFoto: PAP/Adam Zawada

pap Boris Johnson i Mateusz Morawiecki  1200.jpg
"Wielką Brytanię i Polskę łączy długotrwała przyjaźń". Boris Johnson po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim

Szef polskiego rządu odwiedził w piątek Londyn, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii. Podczas konferencji po spotkaniu Morawiecki mówił o ryzykach, które dotykają Unię Europejską. "Te ryzyka bardzo często idą w jednym kierunku, jeśli chodzi o głównego reżysera. Te ryzyka wiążą się zarówno z naszą sytuacją na granicy białoruskiej i kryzysem migracyjnym sztucznie wywołanym, ale także z wielkim kryzysem energetycznym, które doświadczamy w całej Europie" - powiedział wymieniając m.in. wzrost cen gazu i wzrost cen uprawnień do emisji CO2. "To wszystko powiązane ze sobą zjawiska" - dodał.

Spotkanie Morawiecki - Johnson

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że z premierem Wielkiej Brytanii szybko udało się uzgodnić szereg skomplikowanych kwestii związanych z relacjami, nie tylko polsko-brytyjskimi, ale także wewnątrzeuropejskimi.

- Po brexicie Wielka Brytania czuje się trochę osamotniona w Europie, a jeszcze przed brexitem relacje polsko-byrytyjskie były dosyć ciepłe.To był jeden z najważniejszych sojuszników - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Wielka Brytania i Polska patrzą nie tylko na swoje własne interesy, ale w także na interesy wszystkich krajów europejskich - ocenia ekspert.

Posłuchaj
17:42 Jedynka/Więcej świata 26.11.2021.mp3 Ekspert o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Londynie (Więcej świata/Jedynka)

 

"Również zadeklarowaliśmy nasze pełne polityczne wsparcie dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy, jednocześnie mając na uwadze konieczność wspólnego wypracowania mechanizmów deeskalacyjnych" - mówił Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Wielka Brytania sojusznikiem Polski?

- Londyn bardzo by chciał być sojusznikiem Polski, ale nie ulega wątpliwości, że pozycja Wielkiej Brytanii dzisiaj jest zupełnie inna - podkreśla gość Jedynki. - Deklaracje, które padły podczas rozmów obu premierów trzeba postrzegać przez pryzmat specyficznego języka brytyjskiej dyplomacji, tzn., języka, który wskazuje, że wspólny front oznacza szeroki front europejski, do którego Wielka Brytania chętnie się przyłączy - ocenia prof. Bartłomiej Toszek. 

Zdaniem eksperta na przestrzeni lat Wielka Brytania nie zawsze wywiązywała się z obietnic. - Należałoby wątpić, że Wielka Brytania zaangażuje się w bilateralne przedsięwzięcia polsko-brytyjskie. Brytyjczycy nie pierwszy raz pokazaliby, że ich deklaracje nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości - podkreśla. 

Poza tym w audycji:

- Prezydent Czech Milosz Zeman, który na własną prośbę w czwartek przed południem został wypisany ze szpitala w Pradze, trafił tam ponownie wieczorem tego samego dnia. Rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek potwierdził, że szef państwa miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Na piątek w Lanach, położonej pod Pragą rezydencji szefa państwa, zaplanowano ceremonię mianowania Petra Fiali premierem. Szef kancelarii prezydenta Vratislav Mynarz zapowiadał w czwartek, że przyszłym tygodniu Zeman będzie spotykać się z kandydatami na członków centroprawicowego rządy Fiali. Gościem audycji był prof. Piotr Bajda z UKSW. 

- Parlament Europejski w przyjętej rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną Grupa Wagnera i powiązane prywatne jednostki wojskowe. "Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami" - twierdzą eurodeputowani, podkreślając jednocześnie, że działalność Grupy Wagnera koresponduje z rozprzestrzenianiem się wpływów Rosji w strefach konfliktu. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński) prof. Piotr Bajda (UKSW) 

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans