Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: brak szczepień sprzyja powstawaniu niebezpiecznych mutacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:10
Kolejne kraje na świecie informują o wykryciu najnowszego, potencjalnie bardziej zaraźliwego, wariantu koronawirusa. Pojawił się on m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, we Francji, w Niemczech, Izraelu czy Australii. Unia Europejska zawiesiła loty z RPA, która jako pierwsza zidentyfikowała odmianę Omikron. Czy nowy wariant stanowi duże zagrożenie dla społeczeństwa? 
Najwięksi światowi producenci szczepionek przeciw COVID-19 informują o pracach nad szybkim dostosowaniem szczepionek do nowego szczepu wirusa.
Najwięksi światowi producenci szczepionek przeciw COVID-19 informują o pracach nad szybkim dostosowaniem szczepionek do nowego szczepu wirusa.Foto: rafapress/ Shutterstock

Więcej czasu na ocenę ryzyka

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielę (28.11), że Unia Europejska traktuje nowy wariat bardzo poważnie i potrzebuje więcej czasu na pełną ocenę ryzyka związanego z pojawieniem się tego wariantu koronawirusa oraz lepsze przygotowanie się do nowej sytuacji. "Wiemy, że to wyścig z czasem, naukowcy i producenci potrzebują dwóch-trzech tygodni, by lepiej zrozumieć nowy wariant" - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej na Łotwie.

"Omikron stanowi duże zagrożenie"

Nowy wariant został zidentyfikowany w Republice Południowej Afryki i zgłoszony do WHO w ubiegłą środę. Kolejne kraje informują o przypadkach zakażeń. WHO ostrzega przed wysokim ryzykiem rozprzestrzeniania się na świecie nowej odmiany. - Wiele zmian w obrębie białka tzw. kolca koronawirusa spowodowało dosyć duży strach wśród ludzi - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. - Można powiedzieć, że odwrotnie: jak kiedyś czekaliśmy, aż wszystko rozleje się po świecie, tak teraz decyzje są podejmowane z dnia na dzień i to ocenia się jako dobre rozwiązanie - uważa ekspert. 

Posłuchaj
18:07 Jedynka/Więcej świata 29.11.mp3 Dr Paweł Kowalski o nowym wariancie koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)

Omikron a szczepionka 

Najwięksi światowi producenci szczepionek przeciw COVID-19 informują o pracach nad szybkim dostosowaniem szczepionek do nowego szczepu wirusa. Pfizer/BioNTech i Moderna zapowiedziały, że jeśli ich szczepionka mRNA okaże się nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, jej dostosowanie zajmie sześć tygodni. - Zarówno Pfizer, jak i Moderna mówiły od początku, że są w stanie dopasować szczepionkę do ewentualnych mutacji w ciągu dwóch-trzech miesięcy - przypomina gość Jedynki. - Sytuacja jest taka, że dopóki nie będziemy mieli na świecie większości ludzi zaszczepionych, to te mutacje będą się zdarzać. (...) Ta mutacja pojawiła się w niezaszczepionym regionie południa Afryki, a wcześniej Delta pojawiła się podczas wybuchu koronawirusa w Indiach, które wtedy też nie były szczepione - ocenia dr Kowalski. 

 Zobacz też:

W audycji również:

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Budapeszcie w celu omówienia bieżącej sytuacji politycznej oraz przyszłości i rozwoju współpracy V4. W spotkaniu udział wezmą prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oraz prezydent Węgier Janosz Ader; z powodów zdrowotnych nieobecny będzie prezydent Czech Milosz Zeman. Więcej - w felietonie Michała Strzałkowskiego.

Petr Fiala, którego prezydent Czech Milosz Zeman mianował premierem, to 13. szef rządu w historii niezależnej Republiki Czeskiej. Określany jako polityk mało charyzmatyczny i stroniący od udzielania się w mediach, Fiala krytycznie wypowiadał się w przeszłości m.in. o Europejskim Zielonym Ładzie czy udziale Rosji i Chin w rozbudowie czeskiej elektrowni atomowej. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- Czy polityka energetyczna Niemiec będzie rewidowana przez nową koalicję rządową? Wśród dylematów, przed jakimi stanie nowy gabinet, jest m.in. dalszy los gazociągu Nord Stream 2. Republikańscy kongresmeni proponują nałożenie sankcji na firmy zajmujące się certyfikacją gazociągu, a także na operatora Nord Stream 2 AG. Gościem audycji był Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), Michał Kędzierski (OSW) 

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

"To Gazprom decyduje, ile gazu ma płynąć poszczególnymi szlakami". Dr Kardaś o groźbach Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 18:55
Aleksander Łukaszenka zagroził, że w odpowiedzi na unijne sankcje, Białoruś może odciąć tranzyt gazu przez swoje terytorium. Nie wspomniał jednak, że gazociągi zarządzane są przez rosyjski Gazprom. - Nie sądzę, żeby Moskwa była gotowa poświęcać swoje cele energetyczne w kontekście rozgrywki toczącej się wokół Białorusi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń