"Przygotowują nas do wojen gwiezdnych". Ekspert o atakach na satelity

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:17
Gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force poinformował, że amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. - To są sposoby przygotowujące nas do wojen gwiezdnych, czyli do momentu, kiedy naszym celem będzie wyłączenie satelity - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rez. Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
USA, Rosja i Chiny przygotowują nas do wojen gwiezdnych?
USA, Rosja i Chiny przygotowują nas do wojen gwiezdnych?Foto: Dima Zel/shutterstock

Posłuchaj
05:34 Jedynka/Więcej świata - 1.12.2021 kosmos Kmdr por. rez. Maksymilian Dura zwraca uwagę, że są różne sposoby na zakłócanie prac satelity (Jedynka/Więcej świata)

Gen. Thompson powiedział w wywiadzie dla Washington Post, ze rządowe satelity USA każdego dnia zmagają się z "odwracalnymi" i "niekinetycznymi" atakami Chin i Rosji, np. za pomocą laserów, cyberataków i zagłuszaczy sygnałów.

- Zagrożenia naprawdę rosną i rozszerzają się każdego dnia. To jest ewolucja działań, które trwają od długiego czasu - stwierdził wojskowy. - Jesteśmy w punkcie, w którym istnieje cały szereg sposobów, za pomocą których nasze systemy kosmiczne mogą być zagrożone - dodał.

Gen. Thompson ocenił jednak, że pod względem zdolności w kosmosie, Chiny już dawno przegoniły Rosję i rozwijają je w tempie, które pozwoli również przeskoczyć USA w ciągu kilku lat. Dodał też, że Pekin wysyła obecnie na orbitę dwukrotnie więcej satelitów niż Ameryka.

- Mamy niewątpliwie pokaz siły ze wszystkich stron, ponieważ Amerykanie też nie są bez winy. Oni również strzelali do satelitów. Tutaj wszyscy przygotowują się, żeby satelity zestrzeliwać albo je zagłuszać - komentuje kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Ostrzeliwanie satelity

Ekspert Jedynki nie zgadza się, że Rosjanie są z tyłu w wyścigu z Chinami. - Oni powstrzymują się od pewnych działań, ale co jakiś czas pokazują, że mają takie możliwości. Ostatnie zestrzelenie było o tyle niedobre, że oni strzelali starym sposobem, czyli rakieta doganiała i uderzała satelitę z tyłu. To jest najprostsze, ale jednocześnie jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ odłamki idą wtedy także do góry i utrzymują się na orbicie - wyjaśnia.

- Najlepiej jest, zakładając, że to w ogóle jest robione, atakować od góry. Wtedy odłamki najczęściej idą w dół, schodzą do atmosfery i tam są spalane - dodaje kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Przygotowania do gwiezdnych wojen

Kmdr por. rez. Maksymilian Dura zwraca uwagę, że są także inne sposoby na zakłócanie prac satelity. - Te próby są głównie przeprowadzane przez Chińczyków. Nie mają z tym żadnych skrupułów i robią to bezkarnie, ponieważ tak naprawdę bardzo trudno udowodnić, że taki atak nastąpił - mówi.

Ataki hakerskie czy zagłuszanie sygnałów mogą niepostrzeżenie i skutecznie wyłączyć satelitę, sparaliżować sieć telekomunikacyjną lub obserwacyjną. - Dlatego tego się próbuje. Z kolei zestrzeliwanie jest mieczem obusiecznym, gdyż z jednej strony dany kraj niszczy satelitę, a z drugiej strony zanieczyszcza orbitę, co powoduje, że w przyszłości mogą być z tym problemy (…). Drugim sposobem jest hakowanie, atakowanie promieniowaniem elektromagnetycznym i niestety laser, który przeszkadza w pracy satelitom optoelektronicznym, czyli obserwacyjnym, które np. robią zdjęcie Ziemi i później możemy je obserwować w Google - tłumaczy gość Jedynki.

- To są sposoby przygotowujące nas do wojen gwiezdnych, czyli do momentu, kiedy naszym celem będzie wyłączenie satelity. Nie zniszczenie, tylko wyłączenie, kiedy my prowadzimy jakąś operację (…). Głównie chodzi o to, że satelita jest obiektem, który przekazuje cały czas informacje z góry, czyli widzi wszystko, co dzieje się na dole - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: kmdr por. rez. Maksymilian Dura (portal Defence24.pl)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 17.43

DS

Czytaj także

NATO ostrzega Rosję. Ekspert: Moskwa może sobie pozwolić na naciski ekonomiczno-polityczne

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:39
Szef NATO wzywa do kompleksowych reform Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg mówił o tym w Rydze, gdzie rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, poświęcone głównie ostatnim działaniom Rosji i Białorusi. Czy Rosja zapłaci wysoką cenę za użycie siły wobec Ukrainy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Białorusi coraz szybciej kończy się czas". Tesławski o wpływie sankcji na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:46
Ambasadorowie państw członkowskich Wspólnoty wyrazili zgodę na kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym na Unię Europejską. Takie informacje uzyskała korespondentka Polskiego Radia. - Sankcje, które do tej pory zostały wprowadzone, już teraz są dla Białorusi problemem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
rozwiń zwiń