Dr Szymon Kardaś: dla Rosji ważne jest podkreślanie swojego mocarstwa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:30
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, że ewentualna interwencja zbrojna Rosji na Ukrainie byłaby nieusprawiedliwiona. Dyplomaci spotkali się przy okazji szczytu OBWE w Sztokholmie. Czy NATO i UE zachęca do działań przeciwko Rosji? 
Prezydent Rosji - Władimir Putin
Prezydent Rosji - Władimir Putin Foto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

NATO i UE zachęca do działań przeciw Rosji?

Antony Blinken zaznaczył że Ukraina nie stwarza zagrożenia dla rosyjskiego bezpieczeństwa i nie szuka konfrontacji. Podkreślił, że odpowiedzialnością Rosji jest deeskalacja napięć na granicy obu państw. Blinken powiedział również, że Stany Zjednoczone są gotowe do pracy z Rosją i Ukrainą nad wspólnym, dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu.

- Doświadczenie uczy, że bardziej konsekwentna w bronieniu swoich racji jest Rosja. W ostatnich latach państwa zachodnie udowadniały, że przy nieustającej presji politycznej, militarnej i ekonomicznej, którą stosuje Moskwa, robią krok wstecz - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. - Mam wrażenie, że jesteśmy w takim punkcie, gdzie obie strony trzymają się swoich racji - ocenia. 

Posłuchaj
18:14 Jedynka/Więcej świata 2.12.2021.mp3 Dr Kardaś: dla Rosji ważne jest podkreślanie swojego mocarstwa (Więcej świata/Jedynka)

 

Co chce zrobić Putin? 

- Władimirowi Putinowi nieustannie chodzi  o to samo. Dobiera sobie momenty z najnowszej historii, które postrzega jako łatwiejsze do silniejszego artykułowania pewnych kwestii - uważa gość Jedynki. - Propozycje, które padają z ust ministra Ławorowa o umowie dot. bezpieczeństwa europejskiego i o tym, jakie propozycje zostaną przesłane partnerom zachodnim, to nie jest nic nowego. Rosjanie od czasu do czasu wracają z takiego typu propozycjami. Celem Rosji jest prawo do weta w kluczowych kwestiach dotyczących strategicznego wymiaru współpracy z wybranymi państwami europejskimi- zwraca uwagę dr Kardaś. 

Spotkanie Putin-Biden 

Amerykański sekretarz stanu potwierdził, że niedługo prawdopodobnie dojdzie do spotkania między prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy mają rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, broni strategicznej i bezpieczeństwie cyfrowym. - Dla Rosji jest bardzo ważne podkreślanie swojego mocarstwa, a nic bardziej nie dowartościowuje, jak bezpośrednie szczyty z prezydentami amerykańskimi. W momencie kiedy Putin siada oko w oko z prezydentem USA, to przykuwa to uwagę świata i dowartościowuje - ocenia gość audycji. 

Czytaj również: 

W audycji także: 

- W Sztokholmie podczas Rady Ministerialnej OBWE spotykają się szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy - Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba. Materiał Michała Strzałkowskiego. 

- Najnowszy wariant koronawirusa Omikron już jest obecny w co najmniej 23 krajach świata. epicentrum pandemii obecne jest w Europie. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

- Dlaczego w Europie rosną ceny energii? Polska nie jest zadowolona ze wstępnych raportów europejskich instytucji dot. wzrostu cen energii. Dzisiaj w Brukseli odbyła się narada dotycząca sytuacji energii. Gościem audycji był Daniel Czyżewski, analityk portalu energetyka24.pl 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Szymon Kardaś (OSW), Daniel Czyżewski (portal Energetyka24) 

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans