Handel emisjami CO2. W Brukseli wciąż bez porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 19:28
Podczas unijnego szczytu w Brukseli debatowano m.in. na temat energetyki. Rada Europejska wzięła pod lupę handel emisjami CO2. Kompromisu nie udało się jednak osiągnąć.
Siedziba Rady Europejskiej
Siedziba Rady Europejskiej Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock
  • Bez przełomu ws. handlu emisjami CO2
  • Czy będą kary dla Rosji?
  • Walka o atom

Handel emisjami CO2 elektryzuje opinię publiczną w Europie i na świecie. Temat ten stał się w wielu przypadkach poważnym problemem politycznym. Polska domagała się, by do systemu tzw. unijnej taksonomii włączyć energetykę jądrową oraz gazową. Zdaniem minister klimatu i środowiska niezbędna jest kompleksowa reforma unijnego systemu ETS. - Mechanizm kontroli w systemie uprawnień do emisji tak naprawdę nie pozwala nigdy zareagować. Jest tak skonstruowany, że ten poziom cen, który wymaga interwencji, praktycznie nigdy nie jest możliwy do osiągnięcia - przekonuje Anna Moskwa.

Handel emisjami CO2 - wciąż bez porozumienia

Handel emisjami i związany z nim system powoduje, że produkcja energii jest penalizowana w zależności od emisji dwutlenku węgla. - Na emisję trzeba dopłacić, podnosząc koszty energii. W ten sposób jesteśmy zachęcani do odchodzenia od węgla i innych paliw kopalnych - tłumaczy Wojciech Jakóbik z serwisu BiznesAlert.pl. Choć dyskusje podczas szczytu były długie i burzliwe, nie doprowadziły do żadnych konkluzji, mimo że istnieje pilna potrzeba interwencji i rewizji systemu handlu. - Nie ma zgody na takie działania, być może nie udało się stworzyć koalicji wokół tego pomysłu - dodaje gość audycji.

Wojciech Jakóbik zwraca uwagę, że niepokoi brak drugiego śledztwa antymonopolowego przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. - Ono jest postulowane od kilku miesięcy, po tym co Gazprom robi na rynku gazu - mówi. Warto przypomnieć, że pierwsze śledztwo w tej sprawie nie spowodowało żadnych kar. - Dochodzi do recydywy, w dodatku w tak ciężkiej sytuacji. Rosjanie chcą przykręcić Europie kurek, żeby zmarzła i przekonała się do NordStream 2 - tłumaczy gość "Więcej świata".


Posłuchaj
19:11 PR1_AAC 2021_12_17-17-32-48.mp3 Nie ma porozumienia ws. handlu emisjami CO2 (Więcej świata/Jedynka)

Polityczne przeciąganie liny

W Niemczech wciąż trwa certyfikacja gazociągu NordStream 2. Mimo nacisków ze strony Rosji wszystko odbywa się zgodnie z prawem i nie ma mowy o dostawach przed zakończeniem tego procesu. - Certyfikacja może potrwać do drugiej połowy 2022 roku, a wtedy NordStream 2 będzie opóźniony już o prawie trzy lata - mówi Jakóbik. Handel emisjami CO2 to sposób podnoszenia cen energii. Jeśli jednak osiągną one zbyt wysoki poziom, mogą doprowadzić do odebrania środków na transformację energetyczną.

- Jeśli okazało się, że ceny uprawnień wzrosły, może należy je obniżyć choćby przez wykorzystanie rezerw - zaznacza. Kryzys energetyczny doprowadził do wzrostu poparcia dla energetyki jądrowej. Gaz będzie jednak potrzebny jako paliwo przejściowe. Dążą do tego nie tylko Polacy, ale również Niemcy. To rodzi szansę na porozumienie w tym zakresie. - Atom potrzebny jest, by zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, a nie by zamienić zależność od węgla na zależność od gazu - wyjaśnia. W Polsce atom będzie jednak obecny dopiero w latach 30. XXI wieku.

W audycji również:

- jest zgoda europejskich przywódców na wspólne podejście co do ważności certyfikatów covidowych. Nie ma jeszcze informacji, jak długo powinny one być ważne po pełnym zaszczepieniu. Komisja Europejska zaproponowała, by ważność certyfikatów została skrócona z roku do 9 miesięcy, ale niektóre kraje chcą jeszcze krótszego okresu;

- prezydent Czech Milosz Zeman powoła nowy centroprawicowy rząd premiera Petra Fiali, który tworzy nowa większość pięciu ugrupowań wyłoniona w wyborach do Izby Poselskiej 8 i 9 października br.;

- według brytyjskiego tygodnika "The Economist" Włochy są "Państwem 2021 roku" - za reformy i walkę z COVID-em. Włochy dziś są lepszym miejscem niż w grudniu 2020 roku.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Michał Strzałkowski

Goście: Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl, Piotr Bajda z  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 17.32

mg

Czytaj także

"USA i NATO nie mogą otwarcie mówić, że odpowiedzą wojskowo". Piotrowski o obronie granic Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:10
Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali podczas wideokonferencji o rosnących napięciach wokół Ukrainy. - Amerykańskie sankcje uważane są za skuteczne, ale byłyby skuteczniejsze, gdyby wszystkie z nich były wprowadzone w koordynacji z Unią Europejską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń