Dr Beata Górka-Winter: Rosja w sposób widoczny łamie prawo międzynarodowe

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:17
Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. - Rosja, jako część społeczności międzynarodowej, jest zobowiązana przestrzegać prawa, a łamie je w sposób widoczny - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Prezydent Rosji - Władimir Putin
Prezydent Rosji - Władimir Putin Foto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO
  • W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. 
  • Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow stwierdził, że Rosja chce szybkiej reakcji ze strony USA
  •  Stawką dla Rosji w tej chwili jest przyznanie i zapisanie gwarancji bezpieczeństwa na piśmie, bym móc się do czego odwoływać - podkreśla dr Beata Górka-Winter

O podjęciu przez Rosję działań wojskowych mówił szef rosyjskiej delegacji upoważnionej do międzynarodowych rozmów w sprawie bezpieczeństwa Konstantin Gawriłow. W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO.

- Aneksja Krymu, inwazja na Gruzję, destabilizacja na wschodniej Ukrainie. Te działania pokazują, że Rosja ma za nic prawo międzynarodowe - podkreśla dr Beata Górka-Wnter. - Rosja ma na koncie działania rozbrajające pewien ład międzynarodowy, który się ukształtował po II wojnie światowej, bo przecież już wtedy w Karcie Narodów Zjednoczonych przyjęto postanowienia, które mają zapobiegać agresywnym działaniom, przede wszystkim terytorialnym - tłumaczy.   


Posłuchaj
19:31 Jedynka/Więcej świata - 20.12.2021 r.mp3 Dr Beata Górka-Wnter: Rosja w sposób widoczny łamie prawo międzynarodowe (Więcej świata/Jedynka)

Rosja chce reakcji ze strony USA

"Jest za wcześnie, by oceniać reakcję Zachodu na rosyjskie propozycje w sprawie tzw. gwarancji bezpieczeństwa, ale z informacji z "różnych źródeł" wynika, że jest gotowość do rozmów" - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wcześniej tego dnia wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow stwierdził, że Rosja chce szybkiej reakcji ze strony USA. "Myślę, że będą próbować przekształcić to w powolny proces, ale potrzebujemy, by to było pilne, bo sytuacja jest bardzo trudna, ostra, może stać się bardziej skomplikowana" - ostrzegł wiceminister, cytowany przez agencję Reutera.

Projekt traktatu z USA zawiera 8 punktów. Artykuł 4. głosi: "Stany Zjednoczone Ameryki zobowiązują się do wykluczenia dalszego rozszerzania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na kierunku wschodnim i do odmowy przyjęcia do Sojuszu państw należących wcześniej do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich"

Czy Rosjanie coś ugrają? 

W ocenie wielu europejskich i amerykańskich polityków, Rosja stawia żądania nie do przyjęcia i nie ma prawa ingerowania w politykę Pakt Północnoatlantyckiego. 

Czy Rosjanie zbyt bardzo wysoko licytują z NATO? - Stawką dla Rosji w tej chwili jest przyznanie i zapisanie gwarancji bezpieczeństwa na piśmie, bym móc się do czego odwoływać - podkreśla ekspert. 

Czytaj także:

W audycji również: 

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy: Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski spotkają się w Hucie na Ukrainie w ramach szczytu Trójkąta Lubelskiego, by rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Relacja Karola Surówki.

- W Hongkongu pierwsze wybory parlamentarne według narzuconej przez komunistyczne władze ChRL ordynacji, która w praktyce wyklucza udział opozycji demokratycznej i zapewnia zwycięstwo propekińskim lojalistom. Wybory do Rady Ustawodawczej odbywają się w czasie nasilonej kampanii władz przeciwko ruchowi demokratycznemu, w ramach której większość wpływowych działaczy opozycyjnych skazano już na więzienie lub oskarżono o przestępstwa, a niektórzy wyjechali z miasta w obawie przed prześladowaniami. Obserwatorzy spodziewają się niskiej frekwencji. Rozmowa z dr Michałem Boguszem, analitykiem OSW. 

- Druga tura wyborów prezydenckich w Chile. O głosy walczą kandydat prawicy José Antonio Kast oraz lewicy Gabriel Borić. Pierwszy odwołuje się do dziedzictwa Augusto Pinocheta, drugi chce podwyższenia podatków dla najbogatszych i bardziej sprawiedliwego Chile. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Beata Górka-Winter (UW), dr Michał Bogusz (OSW) 

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Będzie inwazja Rosji na Ukrainę? "Zagrożenia nie wolno bagatelizować"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:32
Europosłowie skomentowali obawy o możliwym ataku na Ukrainę. Anna Fotyga, która jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim, w rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że "trudno jest wykluczyć inwazję Rosji na Ukrainę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma oznak deeskalacji". Sekretarz generalny NATO o sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:12
Rosja nada gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą - poinformował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dodał, ze na chwilę obecną w tym regionie "nie widać deeskalacji". 
rozwiń zwiń