Dr Agnieszka Bryc o słowach Putina na dorocznej konferencji: stara śpiewka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 19:04
Relacje z NATO, sytuacja na granicy z Ukrainą, zapowiedziany przez kilka krajów bojkot dyplomatyczny zimowej olimpiady w Pekinie i sprawa organizacji Memoriał to najważniejsze tematy, które prezydent Rosji Władimir Putin poruszył na corocznej konferencji prasowej. Politolog dr Agnieszka Bryc ocenia, że podczas konferencji nie usłyszano nic specjalnie nowego
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas dorocznej konferencji o sytuacji w Rosji i na świeciwe
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas dorocznej konferencji o sytuacji w Rosji i na świeciweFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Ze słów Władimira Putina wynikało, że to nie świat Rosja, a Rosja świata powinna się obawiać, bo wszyscy ją otaczają. Agnieszka Bryc z UMK uważa, że jedyną nowością było to, że prezydent Putin zażądał gwarancji i dodał "natychmiast".

Argumentował, że to Rosja jest zagrożona, bo NATO zbliża się do jej granic. Przekonywał, że obce rakiety są u granic Rosji i pytał retorycznie, jak Stany Zjednoczone by zareagowały, gdyby rosyjskie rakiety były instalowane na granicy USA. Obraz, według analityk jest taki, że to Rosja się broni i musi się opierać utajnionym próbom rozbicia Rosji od środka. - Więc to jest taki najwyższy moment od 30 lat, kiedy powinna domagać się gwarancji bezpieczeństwa - przytacza słowa prezydenta. Zauważa, że narracja Władimira Putina zmierza do tego, aby przekonać Rosjan, że Rosja jest oblężoną twierdzą, którą należy chronić.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że gospodarka rosyjska nie ma się najlepiej, obywatele są zmęczeni prezydentem, który rządzi 20 lat, więc konsolidacja obywateli w obronie przed wspólnym wrogiem jest politycznie przydatna. Ocenia też tłumaczenia, że w 2014 roku Rosjanie na Ukrainie domagali się pomocy rosyjskiej więc Moskwa nie mogła nie zareagować. - Możemy powiedzieć, że narracja jest taka, że tą dobrą strona jest Rosja, a cała reszta świata, przede wszystkim zachód zagraża Rosji - mówi. Zdaniem analityk, konferencja wiąże się ściśle z rozmowami amerykańsko-rosyjskim, które mają odbyć się w Genewie w połowie stycznia.

Dr Bryc zwraca uwagę, że zawsze kiedy padają trudne pytania o przestrzeganie praworządności w Rosji i stosunku do opozycji prezydent Putin odpowiada, że na zachodzie jest gorzej. Jej zdaniem, wszyscy są już znudzeni formatem konferencji, a może samym prezydentem, bo rok rocznie padają pytania dlaczego gdzieś w Rosji jest źle i zawsze odpowiedź jest taka, że sytuacja będzie poprawiona. Odniosła wrażenie, że sam prezydent jest znudzony tematami wewnętrznymi i ożywia się jedynie, kiedy mówi o sytuacji międzynarodowej.

Rozmowę poprzedziła korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

Posłuchaj
19:44 Jedynka-23-12-2021-więcej-świata.mp3 Doroczna konferencja prezydenta Rosji Władimira Putina (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

Holenderska prokuratura żąda kar dożywotniego więzienia dla czterech mężczyzn oskarżanych o zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku. Są oni powiązani z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Korespondencja Beaty Płomeckiej.

Urząd ds. mediów Medienanstalt Berlin-Brandenburg poinformował, że operator satelitarny Eutelsat zaprzestał nadawania nowego niemieckojęzycznego programu rosyjskiej telewizji RT. Niemieckie organa regulacyjne nie przyznały RT koncesji na nadawanie. W zeszłym tygodniu RT uruchomiła swój niemieckojęzyczny program na żywo za pośrednictwem różnych kanałów dystrybucji. YouTube zablokował kanał na swojej platformie po kilku godzinach, powołując się na wytyczne społeczności. Regulatorzy mediów w Berlinie wszczęli postępowanie przeciwko RT dzień później. RT jest krytykowana na Zachodzie jako narzędzie propagandy Kremla. Zarzuca się jej, że rozpowszechnia teorie spiskowe i dezinformację w imieniu państwa rosyjskiego. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych) 

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Rosja straszy Zachód podjęciem działań wojskowych

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 16:18
Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Mówił o tym szef rosyjskiej delegacji upoważnionej do międzynarodowych rozmów w sprawie bezpieczeństwa Konstantin Gawriłow. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narada w rosyjskim resorcie obrony. Tak napiętej atmosfery nie było tam od dawna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 12:35
Ośrodek Studiów Wschodnich przeanalizował przebieg dorocznego Kolegium Ministerstwa Obrony Rosji. Według ekspertów, po raz pierwszy w najnowszej historii, odbywało się ono "w atmosferze groźby wybuchu regularnego konfliktu zbrojnego, a w przekazie główny nacisk położono na narastające napięcia z Zachodem".
rozwiń zwiń