"USA muszą konkurować z Chinami i Rosją". Baranowski o blisko 770 mld dolarów na wydatki obronne

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 19:25
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę asygnującą niemal 770 mld dolarów na wydatki obronne. - Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że świat staje się coraz bardziej niebezpieczny i muszą konkurować szczególnie z Chinami, ale nadal również z Rosją - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Joe Biden podpisał ustawę asygnującą blisko 770 mld dolarów na wydatki obronne
Joe Biden podpisał ustawę asygnującą blisko 770 mld dolarów na wydatki obronneFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
  • Republikanie i Demokraci doszli do porozumienia w sprawie ustawy związanej z budżetem wojskowym USA
  • Stany Zjednoczone przeznaczą około 770 mld dolarów na wydatki obronne
  • Ta kwota pomoże Amerykanom w wyścigu zbrojeniowym, w którym uczestniczą również Chiny i Rosja

Ustawa ws. wydatków obronnych spotkała się z dwupartyjnym poparciem, z wyjątkiem liberałów forsujących zwiększenie wydatków socjalnych. - To jest dość spektakularne, że Republikanie i Demokraci są w stanie dogadać się w jakiejkolwiek sprawie (…). Takich ustaw, które mają poparcie obu partii, to poza budżetem wojskowym, już nie ma - komentuje Michał Baranowski.

"Ustawa przewiduje nowe fundusze na przeciwdziałanie ekspansji militarnej Chin, inicjatywy w celu wzmocnienia obrony Ukrainy i miliardy w gotówce na zaawansowane samoloty, statki i sprzęt high-tech - podał "New York Times". Dodano, że uwzględnia ona także 2,7-procentowy wzrost płac dla większości służb wojskowych.

USA chcą dogonić Chiny i Rosję

Michał Baranowski komentuje, że "Stany Zjednoczone wydają ogromne pieniądze na zbrojenia i są one dużo większe niż Chin i Rosji razem wzięte". - Rzeczywiście jest tak, że Chiny, w kontekście na przykład marynarki wojennej, zaczęły uciekać Stanom Zjednoczonym - zaznacza.

- Rosja ma ogromną przewagę, jeśli chodzi o nasz region. W starciu z samym Sojuszem albo z USA sama Rosja nie ma szans, ale teraz współpracuje z Chinami, a poza tym musi ona prężyć muskuły tylko w regionie, a nie globalnie - dodaje.

Michał Baranowski zwraca uwagę, że "Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że świat staje się coraz bardziej niebezpieczny i muszą konkurować szczególnie z Chinami, ale nadal również z Rosją. Dlatego decydują się na tak duże wydatki na zbrojenia także w tym roku".

Twardsze regulacje ws. przestępstw w armii

Ustawa zawiera także akapit o odsunięciu dowódców jednostek od procesu decyzyjnego dotyczącego wielu poważnych przestępstw, m.in. napaści seksualnej, molestowania, morderstwa, nieumyślnego spowodowania śmierci czy porwania. Czy do tej pory stanowiło to duży problem dla amerykańskiego wojska?

- Zmiana procedur związanych na przykład z gwałtami czy z przestępstwami seksualnymi w wojsku to jest również coś, co dzieje się szerzej w społeczeństwie amerykańskim. Rzeczywiście amerykańskie wojsko miało z tym problem. Natomiast liberalna administracja zdecydowała się na zmianę regulacji w tej sprawie na takie twardsze - wyjaśnia Michał Baranowski.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- zagraniczne echa likwidacji w Rosji Stowarzyszenia Memoriał. Felieton Michała Strzałkowskiego;

- Aleksander Łukaszenka przylatuje do Petersburga. Formalnie w związku ze spotkaniem państw WNP, zrzeszającej byłe republiki ZSRR (w której to organizacji Białoruś sprawowała w tym roku rotacyjne przewodnictwo), faktycznie jednak - jak argumentują rosyjscy komentatorzy - jego wizyta ma związek z opublikowanym projektem nowej konstytucji. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- we Francji zamknięto meczet za radykalne kazania tamtejszego imama. Były one skierowane przeciwko chrześcijanom, Żydom i homoseksualistom. Felieton Katarzyny Semaan.

Posłuchaj
19:38 _PR1_AAC 2021_12_29-17-32-28.mp3 Ustawa dot. zbrojenia amerykańskich sił, likwidacja Stowarzyszenia Memoriał, wizyta Łukaszenki w Rosji, zamknięty meczet we Francji (Jedynka/Więcej świata)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

ZEA zrywają z islamską tradycją. Niedziela dniem wolnym od pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:16
- Od stycznia przyszłego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich niedziela stanie się całkiem wolna, a dniem pracy zostanie piątek - mówi Michał Strzałkowski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. ZEA zrywają z islamską tradycją tygodnia pracy od niedzieli do czwartku i przechodzą na zachodni system od poniedziałku do piątku. W ten sposób chcą zsynchronizować swój czas pracy z zachodnimi gospodarkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grabowska: w wielu państwach UE sądem ostatniego słowa był Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 19:17
Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Oprócz tego TSUE uznał, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.
rozwiń zwiń