"Rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia". Piotrowski o rozmowie Bidena i Putina

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 18:45
Podczas rozmowy telefonicznej Joe Biden groził Rosji sankcjami, natomiast Władimir Putin Amerykanom zerwaniem relacji z Zachodem. - Ze strony amerykańskiej nadal płynie ten dobry komunikat, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia i nie ma tutaj pola do jakichkolwiek negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem w sprawie Ukrainy
Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem w sprawie UkrainyFoto: EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum
  • Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali ze sobą już drugi raz w tym miesiącu
  • Stany Zjednoczone nie zgadzają się na propozycje przedstawiane przez Rosję
  • Mimo wymuszania rozmów przez Rosję, jak w przypadku tej z 7 grudnia, Joe Biden chce angażować się w bezpośredni dialog z Władimirem Putinem

Relacje Rosji z Ukrainą oraz ewentualne sankcje Zachodu, gdyby doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, znalazły się wśród tematów, które zostały poruszone w czwartek (30.12) przez prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina podczas trwającej 50 minut rozmowy telefonicznej.

Doradca Władimira Putina Jurij Uszakowa relacjonował mediom, że nie zabrakło w tej rozmowie mocnych słów.

- Biden powiedział, że w przypadku dalszej eskalacji napięcia wzdłuż granic Ukrainy, państwa zachodnie będą nakładać sankcje na szeroką skalę w sferze gospodarczej, finansowej i wojskowej. Ale nasz prezydent natychmiast odpowiedział, że jeżeli Zachód zdecyduje się w tych lub innych okolicznościach nałożyć wspomniane bezprecedensowe sankcje, to może to doprowadzić do całkowitego złamania więzi między naszymi krajami i spowodować najpoważniejsze szkody w stosunkach między Rosją a Zachodem - poinformował Jurij Uszakow.

Kolejne rozmowy w styczniu - już bez prezydentów

Mateusz Piotrowski jest zdania, że "Amerykanom ta rozmowa służyła do tego, aby poukładać serie nadchodzących rozmów w drugim tygodniu stycznia, skoro już Władimir Putin chciał nawiązać bezpośredni kontakt z Joe Bidenem".

- Dla Bidena było też istotne, żeby poukładać po części pewne tematy, które powinny pojawiać się w konkretnych formatach, a które nie powinny, bo jednak te rozmowy w ramach dialogu strategicznego będą się od siebie różnić (…). Znaczna część będzie dotyczyć sprawy Ukrainy, ale szczególnie w tych rozmowach dwustronnych tematy mogą sięgać dużo szerzej i jak rozumiem, Biden chce do tego także wykorzystać tę okazję - komentuje ekspert Jedynki.

USA nie negocjują

Pierwsza rozmowa Joe Bidena z Władimirem Putinem odbyła się na początku grudnia. - Jeżeli chodzi o Ukrainę, to wydaje mi się, że (teraz - red.) to była totalna powtórka z tego, co zostało powiedziane 7 grudnia - uważa Mateusz Piotrowski.

Druga rozmowa była także krótsza niż ta pierwsza. Można odnieść wrażenie, że Amerykanie chcieli dać do zrozumienia, że żadnych ustępstw w sprawie rosyjskich propozycji przedstawionych 17 grudnia, nie będzie.

- Faktycznie ze strony amerykańskiej nadal płynie ten dobry komunikat, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia i nie ma tutaj pola do jakichkolwiek negocjacji i rozmów, że "możemy rozpatrzeć te propozycje". Jest to nie do przyjęcia dla USA i szerzej dla państw Zachodu. Natomiast podejście administracji Bidena jest takie, że jednak ten dialog trzeba utrzymywać, szczególnie na szczeblu prezydenckim - twierdzi Mateusz Piotrowski.
Gość Jedynki przyznaje, że Joe Biden pozytywnie odnosi się do próśb - nawet tych wymuszonych - o rozmowę z Władimirem Putinem i angażuje się w bezpośredni dialog z prezydentem Rosji.

Poza tym w audycji:

- Słowenia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, a rozpoczyna je Francja. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

- Rosja przygotowała kilka sylwestrowych niespodzianek dla własnych obywateli i partnerów zagranicznych. W nowym roku Francuzi nie będą mogli używać nazwy "szampan", eksportując ten trunek do Rosji. Goście z zagranicy będą musieli przechodzić badania medyczne i wyrazić zgodę na pobranie odcisków palców. Natomiast rosyjscy kierowcy zapewne ucieszą się, bo w Rosji zrezygnowano z obowiązku przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Sylwester 2021 w Europie. Nowe obostrzenia w niektórych krajach dotyczące świętowania Nowego Roku i gwałtownie rosnąca liczba zakażeń koronawirusem z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Wielu Europejczyków pożegna ten rok z dużą ulgą. Felieton Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

Posłuchaj
19:14 Jedynka/Więcej świata - 31.12.2021 Rozmowa Bidena i Putina, Słowenia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, zmiany przepisów w Rosji, Sylwester w Europie (Jedynka/Więcej świata)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr Agnieszka Bryc o słowach Putina na dorocznej konferencji: stara śpiewka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 19:04
Relacje z NATO, sytuacja na granicy z Ukrainą, zapowiedziany przez kilka krajów bojkot dyplomatyczny zimowej olimpiady w Pekinie i sprawa organizacji Memoriał to najważniejsze tematy, które prezydent Rosji Władimir Putin poruszył na corocznej konferencji prasowej. Politolog dr Agnieszka Bryc ocenia, że podczas konferencji nie usłyszano nic specjalnie nowego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Legucka: Rosjanie żądają tego, czego NATO nie może spełnić

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 19:10
Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, namawia liderów Zachodu, a w szczególności prezydenta Stanów Zjednoczonych, do porozumienia się z Rosją Władimira Putina. - Rosjanie żądają tego, czego Sojusz Północnoatlantycki nie może spełnić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pełny immunitet prawny do końca życia". Tesławski o Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:04
Na Białorusi opublikowano projekt nowej konstytucji, który miałby być przegłosowany w referendum zapowiedzianym na luty przyszłego roku. - Nowym miejscem, gdzie za jakiś czas będziemy widzieli Alaksandra Łukaszenkę, będzie stanowisko na czele prezydium Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
rozwiń zwiń