Po rozmowach Bidena z Zełenskim. Ekspert: Ukraina oczekuje wsparcia w postaci doradztwa i sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 19:25
Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZełenskimFoto: PAP/EPA Doug Mills/POOL
  • Joe Biden zapowiedział, że USA i ich sojusznicy "odpowiedzą zdecydowanie", jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.
  • We wtorek wizytę na Ukrainie złoży wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell.
  • Kijów od dawna liczy na członkostwo we Wspólnocie - podkreśla Jan Piekło. 

Będzie inwazja Rosji na Ukrainę? 

"Obawiam się, że ponowna inwazja Rosji na Ukrainę jest bardzo prawdopodobna" - ostrzegł szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam Schiff. Dodał, że prezydenta Rosji Władimira Putina mogą powstrzymać tylko "potężne sankcje" oraz świadomość, że NATO będzie silne i zjednoczone.

- Myślę, że Rosja będzie starała się używać wszystkich zastosowanych nieraz metod hybrydowych, czyli prób destabilizacji Ukrainy od wewnątrz i ograniczających akcji militarnych wspierających tę destabilizację - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.

Adam Schiff stwierdził, że aby odstraszyć Rosję, konieczna jest zapowiedź "bardzo mocnych sankcji". Doprecyzował, że najważniejsze będą sankcje sektorowe, ale nie sprzeciwiałby się też sankcjom nałożonym osobiście na Putina.

Posłuchaj
18:53 Jedynka/Więcej świata 3.01.2021.mp3 Po rozmowie telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)

Jak Kijów ocenia stanowisko Amerykanów? 

Prezydent Zełenski poinformował z kolei, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane utrzymaniem pokoju w Europie i zapobiegnięciem dalszej eskalacji.

- Ukraińcy są zdecydowani, że jeżeli trzeba, to będą walczyć, i mają świadomość, że nie otrzymają rzeczywistego wsparcia militarnego w postaci żołnierzy z Zachodu - podkreśla Jan Piekło. - Liczą z kolei na wsparcie technologiczne, wywiadowcze i ono jest. (...) Na pewno cieniem na stosunki amerykańsko-ukraińskie kładzie się kwestia Nord Stream 2 - dodaje.  

Ukraina a Unia Europejska 

We wtorek (4 stycznia) wizytę na Ukrainie złoży wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell. Szef unijnej dyplomacji w towarzystwie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby odwiedzi najpierw wschód Ukrainy i linię rozgraniczenia. Następnie uda się do Kijowa, gdzie spotka się z ukraińskimi władzami.

- Kijów od dawna oczekuje członkostwa we Wspólnocie. Do tej pory nie udało się tego osiągnąć z uwagi na sprzeciw Paryża i Berlina - tłumaczy ekspert Jedynki. - Wizyta Borrella jest pewnego rodzaju konsekwencją, próbą koordynacji polityki między Brukselą a Waszyngtonem, i z tego, co widziałem, to Josep Borrell ma również w planach wizytację w strefie przyfrontowej, co by było ważnym sygnałem dla Rosji - ocenia. 

 Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- Według doniesień "Financial Times" Komisja Europejska planuje uznanie energii atomowej i pochodzącej ze spalania gazu za "zielone" technologie pozyskania energii w ramach systemu taksonomii, który ma dać informację rynkom finansowym o zrównoważonych inwestycjach. To pozwoli na finansowanie takich inwestycji z funduszy unijnych. Polska o to energicznie zabiega. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- Flaga Unii Europejskiej, która została zawieszona na paryskim Łuku Triumfalnym 31 grudnia z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, wywołała kontrowersje we francuskich kręgach politycznych i została usunięta w nocy z soboty na niedzielę. Pałac Elizejski w komunikacie przesłanym do mediów oświadczył, że z tego samego powodu podświetlono na niebiesko kilka obiektów architektonicznych we Francji, w tym wieżę Eiffla i Pałac Elizejski. Zostało już mniej niż 100 dni do wyborów prezydenckich - czy dzięki przewodnictwu we Wspólnocie prezydent Emmanuel Macron je wygra? Rozmowa z dr. Łukaszem Maślanką z PISM. 

- Koronawirus dotarł na belgijską stację badawczą Princess Elisabeth Polar Station na Antarktydzie. Co najmniej 16 spośród 25 jej pracowników jest zakażonych, jednak infekcje przebiegają łagodnie i na razie nikt z personelu nie chce wracać do domu. "Sytuacja nie jest dramatyczna. Wszyscy pracownicy stacji otrzymali propozycję opuszczenia stacji lotem zaplanowanym na 12 stycznia. Jednak wszyscy zadeklarowali wolę pozostania na stacji i kontynuowania prac badawczych" - powiedział BBC Joseph Cheek z Międzynarodowej Fundacji Polarnej, nadzorujący projekt na Antarktydzie. Felieton Katarzyny Semaan.  

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Goście: Jan Piekło (były ambasador Polski na Ukrainie), dr Łukasz Maślanka (PISM) 

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Szefowa KE przestrzega Rosję przed atakiem na Ukrainę. "Odpowiedź będzie stanowcza, koszty ogromne"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 22:22
Unia Europejska wezwała Rosję do zmniejszenia napięcia na Wschodzie. Europejscy liderzy ostrzegli władze w Moskwie przed ponowną agresją na Ukrainę. Szefowa KE Ursula von der Leyen przekazała, że pakiet sankcji, który byłby wprowadzony w przypadku inwazji, jest obecnie przygotowywany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcia na wschodzie Europy. W weekend rozmowa Bidena z Zełenskim

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 23:12
W niedzielę ma się odbyć rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy, Wołodymyra Zelenskiego i Joe Bidena - informuje Biały Dom. W czwartek Joe biden rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o deeskalacji napięcia na pograniczu rosyjsko-ukraińskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po rozmowie Biden-Zełenski. Prezydent USA deklaruje wsparcie dla Ukrainy w konflikcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 23:40
Joe Biden zapowiedział w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim zdecydowaną reakcję Stanów Zjednoczonych w przypadku, gdyby Rosja zdecydowała się na "kolejną inwazję na Ukrainę". Zełenski poinformował, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane utrzymaniem pokoju w Europie i zapobieżeniem dalszej eskalacji.
rozwiń zwiń