Pekin 2022. "Olimpijskie zmagania obejrzą głównie członkowie komunistycznej partii"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 13:13
Chiny już za kilkanaście dni będą gościć Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a tamtejsze władze podejmują kolejne radykalne działania, które mają ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. - W związku z jednym przypadkiem Omikronu w Pekinie, komitet organizacyjny poinformował, że bilety na olimpijskie stadiony nie trafią do powszechnej sprzedaży - mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia.
W Pekinie wykryto pierwszy lokalny przypadek wariantu Omikron
W Pekinie wykryto pierwszy lokalny przypadek wariantu OmikronFoto: Adam Yee/shutterstock
  • Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego
  • Z powodu wykrycia pierwszego przypadku wariantu Omikron w Pekinie, bilety na igrzyska nie trafią do powszechnej sprzedaży
  • Nieoficjalnie na trybunach zasiądą członkowie Komunistycznej Partii Chin i państwowych spółek

W weekend w Pekinie wykryto pierwszy lokalny przypadek zakażenia wariantem Omikron. - W Chinach praktyką jest podawanie do wiadomości publicznej miejsca zamieszkania i pracy osoby zakażonej, a także wszystkich miejsc, które odwiedziła w ciągu 14 dni poprzedzających pozytywny test na COVID-19. Testowane są wszystkie osoby z otoczenia zakażonej, a także miejsca, które odwiedziła - wyjaśnia Tomasz Sajewicz.

Lockdownem objęto jedno z pekińskich osiedli. - Lockdown i długa, co najmniej 14-dniowa bezwzględna kwarantanna to chińskie sposoby na walkę z pandemią - twierdzi korespondent PR.

- Pekińskie służby sanitarne poinformowały, że koronawirusa wykryto na przesyłce z Kanady, która kilka dni przed stwierdzeniem zakażenia dotarła do pechowej mieszkanki Pekinu. Zasugerowano, że to właśnie przesyłka mogła być źródłem zakażenia. Tego samego dnia państwowy urząd pocztowy zwrócił się z apelem do Chińczyków, aby nie zamawiali zagranicznych towarów dostarczanych pocztą, w szczególności z państw o dużej liczbie zakażeń - dodaje Tomasz Sajewicz.

Jak dotąd nie ma wiarygodnych danych naukowych, które potwierdzałyby teorię o możliwości zakażenia się człowieka koronawirusem poprzez kontakt z przesyłką.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Kto wejdzie na stadiony?

Tomasz Sajewicz zwraca uwagę, że komitet organizacyjny zimowych igrzysk w związku z jednym przypadkiem Omikronu w Pekinie, podjął decyzję, że bilety na olimpijskie stadiony nie trafią do powszechnej sprzedaży.

- Nie oznacza to jednak, że trybuny będą puste. Zasiądą na nich osoby z zaproszeniami. Nie jest jasne, jak wejściówki będą dystrybuowane, ale już wcześniej nieoficjalnie pojawiały się informacje, że olimpijskie zmagania oglądać będą głównie członkowie Komunistycznej Partii Chin i państwowych spółek - twierdzi Tomasz Sajewicz.

Publiczność nie będzie mogła dopingować, ponieważ "na stadionach obowiązuje pandemiczny zakaz śpiewania i zagrzewania sportowców do olimpijskiej walki".

W Hongkongu wybiją 2 tysiące chomików

Strach przed koronawirusem w Chinach jest coraz większy, bo kolejne miasta zmagają się z zakażeniami. Te jednak są promilem w skali zakażeń na świecie. - W chińskich realiach nawet kilka przypadków wystarczy, aby miasta obejmować lockdownem - mówi Tomasz Sajewicz.

We wtorek władze Hongkongu poinformowały, że w byłej brytyjskiej kolonii wybitych zostanie około 2 tysiące chomików, ponieważ w jednym ze sklepów zoologicznych wykryto wariant Delta u chomika importowanego z Holandii. - Wszystkie osoby, które po 21 grudnia kupiły zwierzęta w tym sklepie, mają je zwrócić i poddać się kwarantannie - dodaje dziennikarz PR.

Posłuchaj
02:51 Jedynka/Więcej świata - 18.01.2022 igrzyska Według nieoficjalnych informacji podczas igrzysk w Pekinie na trybunach zasiądą głównie członkowie Komunistycznej Partii Chin i państwowych spółek (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Materiał: Tomasz Sajewicz

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 17.42

DS

Czytaj także

Moda na płyty winylowe. Dlaczego sprzedają się chętniej niż CD?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:03
Do niedawna leżały w piwnicach i na śmietnikach, teraz są towarem deficytowym, który zyskuje na wartości - mowa o płytach winylowych, na które wróciła moda, i to nie tylko w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:36
W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Ładosia upamiętniona. Znaczek pocztowy przypomina tych, który ratowali Żydów przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:34
Poczta Polska przedstawiła nowy znaczek, który upamiętnia Grupę Ładosia, czyli bohaterów akcji ratowania Żydów przed Zagładą. Grupę stanowili polscy dyplomaci w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia oraz działacze żydowskich organizacji pomocowych.
rozwiń zwiń