Sekretarz stanu USA w Kijowie. Krzysztof Nieczypor: istotną sprawą jest kwestia stabilności Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:11
Antony Blinken ostrzegł Ukrainę, że czekają ją trudne dni, ale zapowiedział też, że dociera tam już amerykańska pomoc materialna, która ma jej "pomóc się obronić". Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Kijów i spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (P) i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania w Kijowie na Ukrainie, 19 stycznia 2022 r.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (P) i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania w Kijowie na Ukrainie, 19 stycznia 2022 r.Foto: PAP/EPA/UKRAINE FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE

Jakie znaczenie ma wizyta Blinkena na Ukrainie?

Blinken, który w środę rano przybył na Ukrainę, spotkał się tego dnia w Kijowie z pracownikami ambasady USA, prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. 

- Jesteśmy świadkami bezprecedensowej liczby spotkań, rozmów dyplomatycznych na wielu poziomach i szczeblach, w których udział biorą liczni politycy, nie tylko państwa, ale także organizacje międzynarodowe - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Nieczypor, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. - Blinken na konferencji prasowej przyznał, że Kijów stał się najpopularniejszym miejscem wizyt polityków z całego świata i głównym tematem wszelkich mediów światowych. Rola Kijowa w światowej architekturze bezpieczeństwa jest znacząca - dodaje ekspert. 

Konflikt rosyjsko-ukraiński

Antony Blinken zapewnił, że udzieli dodatkowego wsparcia Kijowowi, jeśli Rosja będzie kontynuowała agresywne prowokacje. Mówił też o podejmowanych przez Waszyngton wysiłkach dyplomatycznych na rzecz uniknięcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Obiecał, że Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da. Zapowiedział również, że Amerykanie nie przedstawią do jutra odpowiedzi na wezwanie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. W piątek obaj politycy spotkają się w Genewie.

Moskwa chciała otrzymać pisemną odpowiedź USA na swoje propozycje w sprawie bezpieczeństwa strategicznego. Od tej odpowiedzi Rosja uzależnia swoje dalsze działanie na granicy z Ukrainą. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że właściwie nie wiadomo, jaki jest główny postulat Rosji, a część z tych przedstawionych jest nie do przyjęcia. - Wymaganie od USA zgody na warunki rosyjskie to w istocie podważanie norm prawa międzynarodowego - ocenia gość Jedynki. - Blinken dzisiaj podkreślił, że pogodzenie się z tym, że wobec uczestników relacji międzynarodowych stosuje się groźby i siłę, byłoby wykorzystane przez inne kraje do osiągnięcia swoich celów - uważa Krzysztof Nieczypor. 

Stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy 

Jednym z problemów, jakie poruszył sekretarz stanu USA podczas wizyty w Kijowie, jest kwestia stabilności państwa ukraińskiego. - Tę kwestię Rosjanie starają się wykorzystać, aby wpłynąć na sytuację wewnętrzną i osłabić w ten sposób ukraińskie państwo - podkreśla ekspert. - Bliknen zwrócił uwagę w czasie konferencji, że obywatele Ukrainy sami powinni być odpowiedzialni i zjednoczeni wokół swojej racji stanu, co wyklucza rozpalanie wewnętrznych podziałów, prześladowań politycznych. To mogłoby dawać pretekst Rosjanom do tego, aby podważać ukraińską państwowość - ocenia gość audycji. 

Poza tym w audycji:

- Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi. Pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek, wg zapewnień władz w Londynie mają one charakter wyłącznie defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

- Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się ze swoim irańskim odpowiednikiem Ebrahimem Ra'isim. Rozmowy obu prezydentów dotyczyły głównie negocjacji w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku, której Rosja jest jednym z sygnatariuszy. Putin podkreślał również rosyjsko-irańską współpracę w Syrii. Rozmowa z Witoldem Repetowiczem z defence24.pl. 

- Sejm Litwy we wtorek przyjął projekt ustawy odnoszący się do zapisu nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości. Dotyczy to także pisowni nazwisk polskich - kwestii, która w litewskim parlamencie była omawiana przez prawie 30 lat i wzbudza wiele kontrowersji w stosunkach Polski i Litwy. Korespondencja Kamila Zalewskiego. 


Posłuchaj
18:36 Jedynka/Więcej świata - 19.01.2022.mp3 Wizyta sekretarza stanu USA w Kijowie (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Krzysztof Nieczypor (OSW), Witold Repetowicz (defence24)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Rozmowa Biden-Putin o sytuacji na Wschodzie. USA grożą sankcjami, Rosja ostrzega: kardynalny błąd

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 01:27
Relacje Rosji z Ukrainą oraz ewentualne sankcje USA znalazły się wśród tematów, które zostały poruszone przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w rozmowie z Władimirem Putinem. Rozmowa telefoniczna obu prezydentów trwała 50 minut, a jej inicjatorem był prezydent Rosji - podają amerykańskie media. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po rozmowach Bidena z Zełenskim. Ekspert: Ukraina oczekuje wsparcia w postaci doradztwa i sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 19:25
Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie stawiają tego postulatu, żeby uzyskać pozytywną odpowiedź". Menkiszak o żądaniach Rosji ws. NATO i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:29
Rosyjsko-amerykańskie rozmowy w Genewie bez przełomu, a lista rozbieżności pozostaje nadal długa. - Dla Rosji najważniejsza jest gwarancja prawna nierozszerzania NATO, zwłaszcza nieprzyjmowania do niego Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy ten postulat jest tylko pretekstem do podjęcia kolejnych działań?
rozwiń zwiń