Po rozmowach w Genewie. Ekspert: Rosjanie muszą coś dostać i tego powinniśmy się obawiać

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 20:05
Po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że spotkanie nie przyniosło przełomu, ale obie strony lepiej rozumieją swoje obawy. Z kolej Siergiej Ławrow zakomunikował, że Rosja spodziewa się w przyszłym tygodniu otrzymać pisemną odpowiedź USA na przekazane propozycje w kwestiach bezpieczeństwa. - Te rozmowy raczej wydłużają drogę do rosyjskiej agresji - ocenia Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (L) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (P) podczas rozmów w Genewie
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (L) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (P) podczas rozmów w GenewieFoto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że agresja jest raczej nieunikniona i to nie dlatego, że Amerykanie nie chcą rozmawiać, ale dlatego, że Rosjanie mają twarde stanowisko, którego przyjąć się nie da. Zaznacza, że trzeba było uważnie słuchać wypowiedzi Siergieja Ławrowa w oryginale. - On nie mówił o rządzie Ukrainy, on mówił o reżimie kijowskim - podkreśla. Ocenia, że robił to specjalnie, aby pokazać, że Ukraina nie jest państwem, które zasługuje na szacunek i dlatego Rosja ma prawo, żeby wpływać na to, co tam się dzieje.

Maksymilian Dura wskazuje, że Rosjanie realizują jakiś swój cel, którego zachodnia logika na razie nie jest w stanie poznać, choć kiedyś Zachód pozna. - Wtedy być może będzie możliwość podjęcia kroków, które temu przeciwdziałają - mówi. Ale i teraz są pewne czynności, które Rosjanom przeszkadzają, takie jak zachodnia pomoc dla Ukrainy. - To sprawia, że Ukraińcy są coraz lepiej przygotowani i Rosjanie będą mieli trudność w wejściu na Ukrainę i zrobieniu tam czegoś złego - przewiduje.

Analityk obawia się, że Amerykanie ugną się i dadzą Rosji gwarancje, że obecne status quo Ukrainy będzie utrzymane. - A to oznacza, że te dwa obwody ukraińskie będą oderwane od Ukrainy - wskazuje. Tak jak Krym. Daje przykład XX wieku, kiedy starano się udobruchać Hitlera, zgadzając się na aneksję Czechosłowacji. - Ale z drugiej strony, Rosjanie muszą coś dostać i tego powinniśmy się obawiać - zauważa.

Rozmowę poprzedził felieton Michała Strzałkowskiego.

W audycji także:

Rumuński prezydent ogłosił, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie francuskich żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić, w obliczu agresywnych działań Rosji, tzw. wschodnią flankę NATO. Chęć wysłania dodatkowego kontyngentu do Rumunii wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron. W należącej do NATO od 2004 r. Rumunii już stacjonuje około tysiąca żołnierzy amerykańskich. Obok Polski Rumunia jest głównym miejscem aktywności wojsk USA w Europie Środkowo-Wschodniej. Felieton Katarzyny Semaan.

Minął rok, odkąd Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obecnie sondaże dają mu około 40 proc. poparcia, a badanie z grudnia 2021 r. pokazało rekordowo niski wynik – 33 proc. Sondaże pogorszyły się zwłaszcza po decyzji prezydenta o wycofaniu amerykańskich wojsk z Afganistanu. Bidenowi nie udało się przyjąć ustawy, będącej jedną z wiodących jego obietnic, czyli wprowadzającej urlop rodzicielski. Biden też postulował od dawna wprowadzenie reform praw wyborczych, czego nadal nie uchwalono. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy urzędowania Bidenowi udało się natomiast doprowadzić do uchwalenia ustawy pomocowej o wartości 1,9 bln dolarów, której celem jest wsparcie rodzin, przedsiębiorstw i szkół w związku z kryzysem pandemicznym. W listopadzie uchwalono też pakiet infrastrukturalny o wartości biliona dolarów na odbudowę dróg, mostów i wodociągów. Rozmowa z dr Renatą Nowaczewską.

Posłuchaj
18:48 Jedynka-21-01-2022-więcej-świata.mp3 Rozmowy amerykańsko-rosyjskie w Genewie (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura (portal Defence24.pl), dr Renata Nowaczewska (Uniwersytet Szczeciński)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Napięcia na linii Rosja-USA. Ekspert: Moskwa nie ma takich aktywów, by mogła wymusić wszystko

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:46
W czwartek (13.01) wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania wojsk rosyjskich na Kubę i do Wenezueli. Rabiakow w wywiadzie telewizji RTVI zaznaczył, że "wszystko zależy od działań, jakie będą podejmowali nasi amerykańscy odpowiednicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Madajczyk: ewentualna agresja Rosji będzie ostatecznym testem jedności NATO i UE

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 19:44
We wtorek w Moskwie odbyło się spotkanie szefów rosyjskiego i niemieckiego MSZ. Rozmowy dotyczyły szeregu bieżących kwestii, takich jak m.in. energia odnawialna i gazociąg Nord Stream 2, kryzys na Ukrainie i działania NATO, stabilizacja sytuacji w Kazachstanie, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 
rozwiń zwiń