"Ważniejsza od infrastruktury jest utrata zasobów ludzkich". Ekspert o ukraińskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 19:30
Od początku wojny Ukraińcy stracili 4 miliony 800 tysięcy miejsc pracy, przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według jej analityków, w przypadku przedłużenia się walk liczba ta może wzrosnąć do 7 milionów. W jakiej kondycji jest ukraińska gospodarka?
W jakiej kondycji jest ukraińska godspodarka?
W jakiej kondycji jest ukraińska godspodarka?Foto: Shutterstock/sasirin pamai
  • Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie ubyło 4 miliony 800 miejsc pracy - czytamy w raporcie MOP.
  • Premier Ukrainy powiedział, że zmniejsza się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny nieczynna była jedna trzecia firm, obecnie - 17 procent.
  • Zdaniem Adama Bartoszewicza, w przypadku odbudowy Ukrainy po wojnie potrzebne będą nie tylko pieniądze, ale również pakt zapewniający stabilizację rynku. 

Ukraina traci zasoby ludzkie

"Gdyby jednak walki natychmiast ustały, możliwa byłaby szybka odbudowa gospodarki i przywrócenie 3 milionów 400 tysięcy miejsc pracy" - czytamy w komunikacie MOP. Raport podkreśla, że ukraińska gospodarka została poważnie dotknięta rosyjską agresją. Od 24 lutego do sąsiednich krajów uciekło ponad 5 milionów osób, w tym blisko 3 miliony w wieku produkcyjnym. - To jest cofnięcie we wzroście gospodarczym i  kwestią ważniejszą niż utrata infrastruktury jest utrata zasobów ludzkich, ponieważ część tych ludzi, która wyjechała, już nie wróci - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. - Ukraina straci część potencjału ludzi młodych, zwłaszcza będą to kobiety i dzieci. (...) Ponadto cały czas słyszymy, że Rosja kradnie dzieci, czyli wykrada zasób ludzki i de facto zdejmuje ten potencjał wzrostowy kraju - zaznacza ekspert. 

Czytaj również: 

Czy rynek będzie atrakcyjny? 

W poniedziałek, 9 maja, premier Ukrainy powiedział, że zmniejsza się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny nieczynna była jedna trzecia firm, obecnie - 17 procent. W jego ocenie to w dużym stopniu efekt licznych powrotów z zagranicy. Podkreślił, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni powróciło 700 tysięcy obywateli Ukrainy.

- Nawet jeżeli obszar zdestabilizowany zostanie odbity i zostanie ukształtowana ta stabilność, to niepewność może spowodować, że część przedsiębiorstw nie będzie chciała tam wrócić - wyjaśnia gość audycji. - Straty, które zostały dokonane w przedsiębiorstwach zagranicznych, które lokowały inwestycje na Ukrainie, też są ogromne i nie wiadomo, czy one się ponownie zdecydują na biznes, czy rynek będzie jeszcze atrakcyjny - podkreśla rozmówca Michała Strzałkowskiego. 

Posłuchaj
18:23 Jedynka/Więcej świata - 12.05.2022.mp3 Ekspert o kondycji ukraińskiej gospodarki (Więcej świata/Jedynka)

Miliardy na odbudowę Ukrainy 

Zdaniem gościa Jedynki w przypadku odbudowy kraju po wojnie potrzebne będą nie tylko pieniądze, ale również pakt zapewniający stabilizację rynku. - Nie wiem, czy będzie na to zgoda, ponieważ w wielu państwach sąsiadujących jest pewna niechęć z powodu lepszych warunków stworzonych dla przedsiębiorców z Ukrainy. Wszędzie jest konkurencja i każdy chce działać na rynku - ocenia Artur Bartosiewicz. - Obawiam się, że kwestia wejścia do NATO czy UE państwa niestabilnego w wymiarze gospodarczym i politycznym, nie będzie taka łatwa. Nie wiemy, jak po zakończeniu wojny będzie przebiegać kształtowanie się sił demokratycznych na Ukrainie - uważa. 

Zobacz też:

Ponadto w audycji:

- Przebieg działań zbrojnych na Ukrainie - podsumowanie dnia. Relacja Pawła Buszki. 

We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę. Felieton Katarzyny Semaan oraz rozmowa z gościem - Maciejem Szopą, ekspertem defence24.pl. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Artur Bartoszewicz (SGH), Maciej Szopa (defence24.pl)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

"W rosyjskiej propagandzie nie ma nic o dużych stratach". Wiśniewska o narracji Kremla

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 19:14
- Rosyjskie społeczeństwo nie ma świadomości tego, że na tej wojnie ginie duża liczba rosyjskich żolnierzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rosyjska propaganda próbuje to ukrywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kmdr por. Maksymilian Dura: Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:00
We wtorek, 10 maja, przedstawiciel Pentagonu poinformował, że postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów. - Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska - mówi kmdr por. Maksymilian Dura, analityk Defence24.pl.
rozwiń zwiń