- Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie ubyło 4 miliony 800 miejsc pracy - czytamy w raporcie MOP.
- Premier Ukrainy powiedział, że zmniejsza się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny nieczynna była jedna trzecia firm, obecnie - 17 procent.
- Zdaniem Adama Bartoszewicza, w przypadku odbudowy Ukrainy po wojnie potrzebne będą nie tylko pieniądze, ale również pakt zapewniający stabilizację rynku.
Ukraina traci zasoby ludzkie
"Gdyby jednak walki natychmiast ustały, możliwa byłaby szybka odbudowa gospodarki i przywrócenie 3 milionów 400 tysięcy miejsc pracy" - czytamy w komunikacie MOP. Raport podkreśla, że ukraińska gospodarka została poważnie dotknięta rosyjską agresją. Od 24 lutego do sąsiednich krajów uciekło ponad 5 milionów osób, w tym blisko 3 miliony w wieku produkcyjnym. - To jest cofnięcie we wzroście gospodarczym i kwestią ważniejszą niż utrata infrastruktury jest utrata zasobów ludzkich, ponieważ część tych ludzi, która wyjechała, już nie wróci - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. - Ukraina straci część potencjału ludzi młodych, zwłaszcza będą to kobiety i dzieci. (...) Ponadto cały czas słyszymy, że Rosja kradnie dzieci, czyli wykrada zasób ludzki i de facto zdejmuje ten potencjał wzrostowy kraju - zaznacza ekspert.
Czytaj również:
Czy rynek będzie atrakcyjny?
W poniedziałek, 9 maja, premier Ukrainy powiedział, że zmniejsza się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny nieczynna była jedna trzecia firm, obecnie - 17 procent. W jego ocenie to w dużym stopniu efekt licznych powrotów z zagranicy. Podkreślił, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni powróciło 700 tysięcy obywateli Ukrainy.
- Nawet jeżeli obszar zdestabilizowany zostanie odbity i zostanie ukształtowana ta stabilność, to niepewność może spowodować, że część przedsiębiorstw nie będzie chciała tam wrócić - wyjaśnia gość audycji. - Straty, które zostały dokonane w przedsiębiorstwach zagranicznych, które lokowały inwestycje na Ukrainie, też są ogromne i nie wiadomo, czy one się ponownie zdecydują na biznes, czy rynek będzie jeszcze atrakcyjny - podkreśla rozmówca Michała Strzałkowskiego.
18:23 Jedynka/Więcej świata - 12.05.2022.mp3 Ekspert o kondycji ukraińskiej gospodarki (Więcej świata/Jedynka)
Miliardy na odbudowę Ukrainy
Zdaniem gościa Jedynki w przypadku odbudowy kraju po wojnie potrzebne będą nie tylko pieniądze, ale również pakt zapewniający stabilizację rynku. - Nie wiem, czy będzie na to zgoda, ponieważ w wielu państwach sąsiadujących jest pewna niechęć z powodu lepszych warunków stworzonych dla przedsiębiorców z Ukrainy. Wszędzie jest konkurencja i każdy chce działać na rynku - ocenia Artur Bartosiewicz. - Obawiam się, że kwestia wejścia do NATO czy UE państwa niestabilnego w wymiarze gospodarczym i politycznym, nie będzie taka łatwa. Nie wiemy, jak po zakończeniu wojny będzie przebiegać kształtowanie się sił demokratycznych na Ukrainie - uważa.
Zobacz też:
Ponadto w audycji:
- Przebieg działań zbrojnych na Ukrainie - podsumowanie dnia. Relacja Pawła Buszki.
- We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę. Felieton Katarzyny Semaan oraz rozmowa z gościem - Maciejem Szopą, ekspertem defence24.pl.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Artur Bartoszewicz (SGH), Maciej Szopa (defence24.pl)
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans