"Ukraina broni naszej wolności". Maksymilian Dura o wojnie na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 19:09
- Mamy sytuację taką jak w 1920 roku, kiedy armia bolszewicka szła, żeby zaprowadzić nowy porządek w całej Europie. Teraz Europy bronią Ukraińcy i dlatego trzeba im pomóc - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rez. Maksymilian Dura. Publicysta portalu Defence24.pl apeluje o amunicję dla ukraińskiego wojska.
Ukraińscy żołnierze podczas patrolu w obwodzie donieckim
Ukraińscy żołnierze podczas patrolu w obwodzie donieckimFoto: Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum
  • Od dłuższego czasu główne walki na Ukrainie odbywają się w położonych na wschodzie obwodach ługańskim i donieckim.
  • Rosjanie próbują otoczyć Siewierodonieck i przerwać strategiczną drogę pomiędzy Bachmutem a Lisiczańskiem, ale tempo ich ofensywy nie jest szybkie.
  • Ukraińcy starają się odpierać ataki rosyjskich najeźdźców. - Rosjanie nie zdobywają tego, co chcą, ponieważ teren, który mieli zająć, miał być o wiele większy, niż jest w tej chwili - twierdzi kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

- Rosja ma ogromne problemy, ponieważ Ukraińcy potrafią już bronić się na drogach. Poza tym ziemia jest nadal taka, że Rosjanie muszą trzymać się dróg i węzłów komunikacyjnych. To bardzo pomaga Ukraińcom, którzy mają do perfekcji opanowane atakowanie na odległość - tłumaczy kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że Rosjanie posuwają się naprzód dzięki stosowaniu zasady spalonej ziemi. - Wykorzystują artylerię, bomby i amunicję niekierowaną, bo nie interesują ich straty uboczne (…). W związku z tym obrońcy muszą się wycofać i w tym momencie w to puste miejsce wchodzą Rosjanie. To przesuwanie cały czas trwa, ale odbywa się wolno i z dużymi rosyjskimi stratami, co jest bardzo dobre - zauważa kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Rosjanie nie poruszają się drogami

Dlaczego Rosjanie mogą korzystać tylko z dróg? - Ukraina wygląda trochę inaczej niż Polska. Po pierwsze - tych dróg jest mniej, a po drugie - tam ziemia jest trochę bardziej namokła niż w Polsce. Czołg, zjeżdżając z drogi, może wpaść na minę - bo Ukraińcy potrafią zakładać pola minowe wzdłuż dróg - albo ugrzęznąć. Takich przypadków, kiedy Rosjanie musieli pozostawić dobry, sprawny sprzęt, było bardzo dużo, szczególnie w tym początkowym okresie wojny od 24 lutego. Ukraińcy następnie wyciągali ten sprzęt traktorami, odwozili do siebie i teraz z niego korzystają - wyjaśnia kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

- Dopóki nie będzie tam suszy, czyli nie będzie możliwości rozwinięcia się poza drogami, Rosjanie będą mieli problemy. Potem może być problem [dla Ukraińców - red.], ale pocieszające jest to, że Rosjanie tych nowoczesnych czołgów mają coraz mniej, a te stare nie mają już takich możliwości jak te nowe. Dlatego nie jest źle - słyszymy.

Ukraińcy potrzebują amunicji

Kmdr por. rez. Maksymilian Dura jest zdania, że w tym momencie Rosjanom nie chodzi o to, żeby przełamać obronę Ukraińców poprzez walkę czołg-czołg, kiedy liczy się jakość danego sprzętu. - Chcą zarzucić ukraińskich obrońców masą stali i ludzi, ponieważ cały czas myślą, że Ukraińcom zabraknie amunicji - mówi.

- To jest apel, który powtarzam za każdym razem, kiedy występuję w mediach: żeby nie znudzić się tą wojną i dostarczać amunicję. Wtedy Ukraińcom starczy sił, ponieważ mają dobrych żołnierzy, tylko muszą mieć dużo amunicji - dodaje.

Poza tym w audycji:

- 89. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki.

- W Davos ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne. Odbywa się ono w cieniu wojny na Ukrainie. Polskiej delegacji przewodniczą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Materiał Karola Darmorosa.

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Rozmowa z Marią Piechowską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czytaj także:

Posłuchaj
20:14 Jedynka/Więcej świata - 23.05.2022 "Ukraina broni naszej wolności". Kmdr por. rez. Dura o wojnie na Wschodzie (Jedynka/Więcej świata)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: kmdr por. rez. Maksymilian Dura (publicysta portalu Defence24.pl), Maria Piechowska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Czytaj także

Biden popiera akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Guzy: zmiany w Sojuszu będą korzystne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:33
Przywódcy Finlandii i Szwecji zostali przyjęci w Białym Domu przez prezydenta USA Joe Bidena, który zapewnił o wsparciu dla ich starań o członkostwo w NATO. Prezydent Finlandii Sauli Niinistoe i premier Szwecji Magdalena Andersson odwiedzili Biały Dom dzień po złożeniu wniosków akcesyjnych o członkostwo w Sojuszu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki w obwodzie ługańskim. Prof. Boćkowski: to jeden z głównych kierunków natarcia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:43
Rosjanie próbują w obwodzie ługańskim przeciąć drogę między Lisiczańskiem a Bachmutem. Obecnie toczą się tam zacięte walki. - To jest jeden z głównych kierunków natarcia i to minimum, które jest do wzięcia, czyli ten minikocioł, jest teraz tym planem absolutnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń