Ukraina kandydatem do UE. Ekspert: kilka miesięcy temu nie mówilibyśmy o takim procesie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 19:00
W Brukseli trwa europejski szczyt, na którym ma zapaść decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Przywódcy 27 państw mają zatwierdzić rekomendację Komisji Europejskiej, która zaproponowała także, by status kandydata otrzymała Mołdawia. Natomiast Gruzja otrzyma go po spełnieniu wielu standardów.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina zasługuje na europejską perspektywę i na status kandydata do Wspólnoty. W Parlamencie Europejskim polityk podkreśliła, że Ukraina to silna, dobrze zarządzana demokracja parlamentarna z rozwiniętym społeczeństwem obywatelskim i prężną gospodarką. Według von der Leyen Ukraina przyjęła już 70 procent standardów i norm unijnych i podejmuje wysiłek na rzecz walki z korupcją.

- To, co mówi Ursula von der Leyen, jest na tyle istotne, że jeszcze kilka tygodni, a na pewno kilka miesięcy temu nie mówilibyśmy o procesie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Daniel Szeligowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Kraje zachodniej Europy i poparcie dla Ukrainy 

Wielką rolę w nadaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE odegrała polska dyplomacja. Prezydent Andrzej Duda namawiał liderów państw europejskich do poparcia Ukrainy w tym procesie.

W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwiedzili Kijów. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. 

- Tak naprawdę wiele państw członkowskich UE nie miało sprecyzowanego stanowiska w sprawie przyznania statusu kraju kandydującego do Wspólnoty Ukrainie. Czekały na decyzję największych państw, w tym Francji i Niemiec, które przez dłuższy czas były postrzegane jako hamulcowe - ocenia gość Jedynki. 


Posłuchaj
20:09 Jedynka/Więcej świata - 23.06.2022.mp3 Ukraina na drodze do Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- 120. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki.

- Systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie - powiedziała wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Jak dodała, pozwoli to bronić się Ukrainie w "bardziej znaczący sposób". Nie podała więcej szczegółów na ten temat, ale jak dotąd USA zobowiązały się przekazać cztery wyrzutnie tego systemu i ok. 1000 rakiet o zasięgu ok. 70 km. Przedstawiciele administracji zapewniali jednak, że jest to jedynie początkowy zestaw. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 

- Brytyjski minister sprawiedliwości Dominic Raab złożył w Izbie Gmin projekt ustawy o prawach, która m.in. jasno stwierdza, że brytyjski Sąd Najwyższy ma w kwestiach związanych z prawami człowieka prymat nad Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Projekt ustawy, która była zapowiadana już w zeszłym roku, został złożony osiem dni po tym, jak ETPC wydał w trybie pilnym nakaz uniemożliwiający deportację do Rwandy jednego z ubiegających się o azyl nielegalnych imigrantów, co w konsekwencji uruchomiło kolejne odwołania i uniemożliwiło cały lot. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Daniel Szeligowski (PISM), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Czytaj także

Jabłoński: Ukraina walczy o niepodległość swoją, ale też wielu krajów Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 08:07
- Jeżeli UE i NATO pozwolą Putinowi, by tę wojnę wygrał, to będą następne wojny, następne ataki - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Wiśniewska: Rosjanie dopiero zaczęli zdawać sobie sprawę ze skali sankcji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 19:20
Unijne sankcje wreszcie przynoszą efekty. Rosja jest rozsierdzona ograniczeniami tranzytowymi na granicy Litwy z Kaliningradem. - Rosjanie mieli nadzieję, że to rzeczywiście jest decyzja litewska i nie będzie tego wsparcia ze strony Unii, które pojawiło się rzeczywiście bardzo szybko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń