Dlaczego rezygnuje? Abdykacja Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 19:08
- Obowiązki, które wziął na siebie papież po prostu go przerosły - mówił w Jedynce Krzysztof Gołębiowski, redaktor działu zagranicznego KAI.
Audio
Dlaczego rezygnuje? Abdykacja Benedykta XVI
Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Benedykt XVI abdykuje 28 lutego. Papież złożył taką deklarację po łacinie w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Benedykt XVI, ogłaszając swoją decyzję, przeprosił za błędy i podziękował współpracownikom. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział, że nowy następca na tronie św. Piotra ma być wybrany do końca marca. Nie wykluczył, że może to nastąpić przed Wielkanocą.

"Siła ciała i ducha osłabła" - napisał w swoim oświadczeniu Benedykt XVI. Krzysztof Gołębiowski mówił w Jedynce, że obowiązki, które wziął na siebie papież zaczęły go przerastać. - Te wszystkie skandale, nieporozumienia podczas urzędowania również miały wpływ na decyzję papieską. Jakieś inne czynniki też mogły mieć wpływ na decyzję papieża, ale nie doszukiwałbym się tutaj jakiegoś drugiego dna -  zaznaczył redaktor działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe. - Nowy papież może pochodzić z Europy Zachodniej, ale przypuszczam, że po tych dwóch papieżach nie Włochach, to chyba znów biskupem Rzymu będzie Włoch, ale kto wie. Moim cichym faworytem jest jeden z kardynałów Ameryki Łacińskiej, o nim już się mówiło, że mógł zostać papieżem po Janie Pawle II - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.
''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: nie łatwo być następcą Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 17:34
- Benedykt XV sprawował swój urząd w bardzo trudnym czasie - ocenia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z Kościołem? Abdykacja papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 18:26
- Benedykt XVI zapoczątkował pewną drogę i jego następca będzie ją kontynuował - mówił w Jedynce ojciec Wojciech Mikulski, szef redakcji katolickiej PR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z nich może zostać papieżem. Oto kandydaci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 18:53
Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe.
rozwiń zwiń