"Więcej świata w polskich mediach"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 09:58
- Tematyka międzynarodowa jest bardzo ważna i nie może konkurować z rozrywką - mówił w specjalnym wydaniu audycji "Więcej świata" Janusz Reiter, były ambasador Polski m.in. w USA.
Audio
  • Paweł Kowal i Janusz Reiter w audycji "Więcej świata"
Wybuch bomby w pakistańskim mieście Karaczi zabił 25 osób
Wybuch bomby w pakistańskim mieście Karaczi zabił 25 osóbFoto: PAP/EPA/STRINGERŚwiat coraz bardziej przypomina globalną wioskę i każde, nawet najmniejsze wydarzenie w najdalszym zakątku Ziemi, może spowodować lawinę kolejnych zdarzeń. W związku z tym w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie odbyło się seminarium "Więcej świata w polskich mediach", poświęcone tematyce zagranicznej w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Wśród dyskutantów byli prof. dr hab. Janusz Adamowski, Grzegorz Dobiecki, prof. Roman Kuźniar oraz Jacek Mojkowski.

Prof. Janusz Adamowski zwracał uwagę, że małe zawirowanie gdzieś na końcu świata powoduje, iż "lecą kursy walutowe", albo rosną ceny ropy naftowej. Natomiast Jarosław Kociszewski z Redakcji Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia przypominał, że większość towarów do Europy jest sprowadzana z Chin. Tak więc Arabska Wiosna i sytuacja na Bliskim Wschodzie ma znaczenie dla spokoju żeglugi na Kanle Sueskim, a to w rezultacie ma wpływ na ceny w naszych sklepach. Zaś szef redakcji Grzegorz Ślubowski wyraził przekonanie, że polskie media nie interesują się tym, co dzieje się na świecie, a jeżeli już to raczej szukają sensacji lub skupiają się na katastrofach.

W związku z seminarium specjalne wydanie miała audycja "Więcej świata" w Pierwszym Programie Polskiego Radia. - O świecie warto mówić, bo nigdy jeszcze nasza sytuacja nie była tak zależna od sytuacji zewnętrznej i sami nigdy nie mieliśmy takiego wpływu na sytuację zewnętrzną, jak dziś. Dlatego nie można sobie dać narzucić fałszywej konkurencji medialnej, bo tematyka międzynarodowa nie może konkurować z rozrywką. Trzeba uznać, że ta tematyka po prostu musi istnieć - powiedział w Jedynce Janusz Reiter.

Także eurodeputowany Paweł Kowal zgadza się z koniecznością popularyzacji tematyki międzynarodowej. - W Polsce jest już duża grupa wykształconych ludzi, przygotowanych do przyswojenia takiej wiedzy. Jeśli jednak chcemy dokonać poważnej zmiany, to powinien działać jakiś fundusz na finansowanie podobnych audycji w mediach - dodał Paweł Kowal.

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydana programu "Więcej świata". Organizatorami seminarium byli: Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Radio.

''

Czytaj także

Ile dzieli Kijów od Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:39
Dziś w "Więcej świata": szczyt Unia Europejska - Ukraina. Czy jest szansa na większe zbliżenie Kijowa z Brukselą opowie gość magazynu Jaromir Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan - centrum chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 18:45
"Więcej świata": dlaczego dla chrześcijan z Egiptu, Ameryki Południowej, Izraela czy Azji jest tak ważne, by w tych szczególnych dniach być na Placu Św. Piotra?
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 lat od powstania w Darfurze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 13:20
W 10. rocznicę powstania w Darfurze pytamy jak przekazywana jest pomoc humanitarna dla uchodźców z tego regionu.
rozwiń zwiń