"Etyczne Podróże" w Maroku: nie przekraczaj granic

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:35
- Chcemy, by Polacy czuli się dobrze w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie chcemy pokazać, że prócz pobytu w hotelu i na plaży należy wyjść na zewnątrz i wiedzieć, jak się zachować - mówi Marek Krupiński, dyrektor UNICEF Polska o akcji "Etyczne Podróże".
Audio
  • "Etyczne Podróże" - jak się zachowywać w Maroku radzi Marek Krupiński (Więcej świata/Jedynka)
Sprzedawca warzyw na ulicy Meknes w Maroku
Sprzedawca warzyw na ulicy Meknes w MarokuFoto: PAP/DPA/Robert B. Fishman

Podróże po świecie to nie tylko możliwość podziwiania odmiennych krajobrazów i poznawania innych kultur. Przy okazji międzynarodowych wojaży bardzo ważna jest także umiejętność zachowania się w określonej sytuacji, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci zamieszkujących państwa biedne.

Akcję "Etyczne Podróże" rozpoczął UNICEF Polska, a jako pierwsze odwiedzamy Maroko.

Z dźwiękowej podróży do kraju, który posiada bogatą infrastrukturę turystyczną, dowiadujemy się jak żyją tamtejsi Berberowie, czym dla nich jest drzewo arganowe i kto komu się oświadcza w marokańskiej tradycji. - Naszą akcją chcemy pokazać, że warto poznawać lokalne zwyczaje, ale też informujemy jak się zachować. Uwrażliwiamy, że dziecko to nie atrakcja turystyczna, że im oraz osobom kalekim nie należy dawać pieniędzy - podkreślił dyrektor UNICEF Polska Marek Krupiński.

UNICEF uczy więc jakie są granice ingerencji, jakie zachowania turysty nie są etyczne i co, prócz odpoczynku, warto czerpać z podróży.

- W programie "Etyczne Podróże" mieści się także znajomość kraju, do którego się jedzie. Musimy więc wiedzieć, że miejscowość w Maroku - Agadir, to miejsce działalności polskich oficerów wywiadu i gen. Mieczysława Słowikowskiego pseud. Rygor. Dzięki zorganizowaniu tam znakomitej siatki wywiadowczej i zdobytym informacjom operacja lądowania aliantów w Afryce Północnej odniosła sukces - powiedział w rozmowie z Michałem Żakowskim. Co ciekawe, za służbę Słowikowskiego podziękowania odebrał gen. Władysław Sikorski, o działającym w konspiracji Rygorze prezydent Roosevelt nie wiedział.

Więcej szczegółów o akcji "Etyczne Podróże" można znaleźć stronie www.etycznepodroze.pl, szczególnie warto zwrócić uwagę na Kodeks Etycznego Podróżowania.
Rozmowy o etycznym podróżowaniu w relacjach red. Michała Żakowskiego w audycji "Więcej Świata" na antenie radiowej Jedynki także 5, 8, 9 lipca o godzinie 18:05.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekstremalne wakacje. Ryzyko kontra plaża i słońce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:37
Drink z palemką nad basenem to już za mało, by usatysfakcjonować żądnych przygód urlopowiczów. Przybywa chętnych do wyjazdów w miejsca trudno dostępne, dziewicze, a nawet strefy wojny.
rozwiń zwiń