Azerbejdżan po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 13:27
Ilham Alijew, dziedzic pierwszej politycznej dynastii w byłym Związku Radzieckim, po środowych wyborach prezydenckich rozpocznie drugie dziesięciolecie rządów. Jego ojciec Hejdar, założyciel dynastii, panował ćwierć wieku.
Audio
  • Azerbejdżan po wyborach (Więcej świata/Jedynka)
Ilham Alijew wraz z żoną Mehriban podczas głosowania w wyborach prezydenckich
Ilham Alijew wraz z żoną Mehriban podczas głosowania w wyborach prezydenckichFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Pod rządami Ilhama Alijewa oligarchiczne państwo, stworzone przez jego ojca, jeszcze się umocniło, do czego przyczyniła się znacznie petrodolarowa manna, spadająca niemal wyłącznie na uprzywilejowaną azerbejdżańską elitę. Młody Alijew stara się też kontynuować politykę zagraniczną ojca, polegającą na pomnażaniu dochodów z ropy naftowej i zachowywaniu równego dystansu wobec Zachodu i Rosji. Podobieństwem do rządów ojca są korupcyjne praktyki, które według Transparency International niezmiennie stawiają Azerbejdżan na czele czarnych list spisywanych co roku przez tę organizację. O sytuacji w Azerbejdżanie porozmawiamy z Maciejem Falkowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Porozmawiamy też z arcybiskupem czernihowsko-niżyńskim Jewstratijem Zorią z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej o integracji europejskiej Ukrainy i szansach na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Delegacja Rady Kościołów Ukraińskich odwiedziła kilka dni temu Brukselę, gdzie apelowała o nieporzucanie Ukrainy. Członkowie rady napisali także list do Wiktora Janukowycza w sprawie Julii Tymoszenko, by prezydent Ukrainy respektował wyrok Trybunału w Strasburgu.

Przybliżymy także sylwetkę Malali Yousafzai, 16-letniej Pakistanki walczącej o prawa kobiet do edukacji. Postrzelona przez talibów, a obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii Malala została laureatką tegorocznej nagrody imienia Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski.

"Więcej świata" po godz. 18.00. Zapraszamy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Buzek: Puste miejsca dla Białorusi, czekamy (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 16:16
Ruszyło zgromadzenie parlamentarne Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, czyli tak zwany Euronest. Bez Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Partnerstwie Wschodnim w PE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 11:45
Dziś w "Komentarzu europejskim": podsumowanie projektu Partnerstwa Wschodniego w Parlamencie Europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko zgodziła się na leczenie w Niemczech. Misja PE prosi o jej ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:30
Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wstrzymała import produktów mlecznych z Litwy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 10:04
Dziś w "Komentarzu europejskim": w ramach budowania presji przez szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Rosja wstrzymała import produktów mlecznych z Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libia apeluje do USA: wydajcie naszego obywatela!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 20:32
Jest kolejna reakcja Libii na akcję amerykańskich sił specjalnych. W sobotę ujęły one w Trypolisie mężczyznę podejrzewanego o kierowanie komórką al-Kaidy.
rozwiń zwiń