Odchudzanie to częste postanowienie noworoczne. Jak sprawić, by się spełniło?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 17:22
- Trzy elementy, które muszą zaistnieć, żebyśmy byli aktywni to: "móc, chcieć i umieć". Dlatego tak ważne jest rozmiłowanie w aktywności i zdrowym stylu życia, do którego zalicza się również jedzenie oraz uczenie dzieci, które przecież same nie mają świadomości, co jedzą - mówiła w Jedynce prof. Ewa Kozdroń.
Audio
  • Specjaliści radzą jak zdrowo się odżywiać i zażywać ruchu (Debata medyczna/Jedynka)
Odchudzanie to częste postanowienie noworoczne. Jak sprawić, by się spełniło?
Foto: Glow Images/East News

By dostarczyć naszemu organizmowi niezbędną dawkę ruchu wcale nie trzeba mieć w zapasie dużo wolnego czasu. - Minimum aktywności, które Światowa Organizacja Zdrowia podaje dla dorosłych, to 5 razy w tygodniu po 30 minut. Ten czas można kumulować i na przykład biegać dwa razy po 15 minut. Chodzi o to, żeby była to aktywność, która pozwoli nam na pobudzenie naszego organizmu do troszkę większego wysiłku - tłumaczyła prof. Ewa Kozdroń, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Aktywności Ruchowej 50+.

Z Jedynką zdrowiej na moje.polskieradio.pl >>>

Z ruchem powinna być skoordynowana zdrowa dieta. - Trzeba zbilansować składniki pokarmowe, dla każdej osoby indywidualnie, i dostarczać je sobie 5 razy dziennie w trzygodzinnych odstępach czasowych. Najlepiej, żeby pierwsze śniadanie było spożyte do 45 minut po przebudzeniu, a ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem - podkreślała druga z uczestniczek "Debaty medycznej", dr n. med. Anna Lewitt.

Na przestrzeni kilku lat ostatnich lat Anna Lewitt prowadziła badania kliniczne, polegające na stosowaniu u grupy badawczej kontrolowanej diety i nadzorowanego wysiłku fizycznego. Wzięło w nich udział ponad 400 pacjentów w wieku od 19 do 65 lat. - Wyniki tych badań dowiodły, że redukcja masy ciała przy jednoczesnej odbudowie masy mięśniowej jest możliwa w każdym wieku - informowała dietetyk i trener żywienia.

Audycję prowadziła Iwona Schymalla.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: dieta ruch zdrowie

Czytaj także

Klinika "Budzik" uratowana. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 18:35
- Zastanawiam się, czy gdyby nie chodziło o coś tak głośnego, ale równie potrzebnego i gdyby nie stała za tym osoba tak znana jak Ewa Błaszczyk, to czy rzeczywiście byłby happy end - mówił w Jedynce Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światłoterapia nie tylko dla osób z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:40
- Brak światła słonecznego wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną - mówił w Jedynce prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od leniwca do supermana - możliwe nawet po 40-tce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 14:31
- Człowiek nie został pomyślany jako skrzyżowanie pupy z kanapą i telewizorem. Człowiek jest istotą, która musi być aktywna do tego, żeby być zdrowa. Inaczej zaczynają się problemy - powiedział dr n. med. Hubert Juźków.
rozwiń zwiń