Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 04:51
W Polsce medycyna rodzinna to ponad 20 lat historii. - Obawiam się, że ci, którzy tworzyli jej podwaliny mieli nieco inny pomysł niż to, co widać dzisiaj - komentuje dr. Mariusz Gujski prowadzący "Debatę medyczną". Jakie zdanie na ten temat mają inni lekarze?
Audio
  • W którą stronę zmierza medycyna rodzinna? (Debata medyczna/Jedynka)
Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?
Foto: Glow Images/East News

Lekarz rodzinny miał być przewodnikiem i opiekunem każdego z nas w zdrowiu i w chorobie. Czy jest nim faktycznie? W którą stronę zmierza medycyna rodzinna? O tym rozmawialiśmy w "Debacie medycznej".
Zdaniem Igora Radziewicz-Winnickiego, wiceministra zdrowia, ostatnie wydarzenia i decyzje parlamentu wskazują na to, że nie do końca to dobrze działa. - Idea i cały system medycyny rodzinnej został sformułowany i zdefiniowany dość bogato w połowie lat 70., a w naszym wydaniu podstawowa opieka zdrowotna ewoluowała, ale rzeczywiście od kilkunastu lat wydawała się potrzebować dodatkowych motywacji i regulacji prawnych - wyjaśnia wiceminister.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Co jest głównym problemem polskiego lekarza rodzinnego i medycyny rodzinnej? - Lekarz rodzinny jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jednak nie każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest lekarzem rodzinnym. Konsekwencja we wprowadzaniu modelu instytucji lekarza rodzinnego była bardzo słaba i tak naprawdę po roku 1999 roku, kiedy lawinowo wzrastały praktyki lekarzy rodzinnych, załamanie nastąpiło w roku 2002, a potem odnotowywaliśmy już tylko tendencję spadkową - komentuje dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny.
Wiceminister dodaje, że współczesna medycyna coraz bardziej staje się ambulatoryjną, a coraz mniej szpitalną. - Zapotrzebowanie na kadry, pracujące w podstawowej opiece zdrowotnej nam rośnie i dziś jest na poziomie ponad 30 tys., a być może i więcej. To wszystko zależy od tego jak zdefiniujemy i jak zaplanujemy nasz system opieki zdrowotnej - mówi Igor Radziewicz-Winnicki. Jak dodaje, nie można do końca negatywnie oceniać tego, co dzieje się w medycynie rodzinnej, bo udało się w Polsce stworzyć bogatą sieć poradni rodzinnych, do których jest łatwy dostęp.
Jak zatem powinien wyglądać idealny model lekarza rodzinnego? Dr Krajewski podkreśla, że model, który był tworzony na początku to obecnie niecałe 10 proc. praktyk przychodni funkcjonujących w Polsce. Reszta to przychodnie działające według starego stylu. - Założeniem medycyny rodzinnej była ciągłość opieki nad pacjentem, współpraca z rodziną i krewnymi, wszechstronność i koordynacja opieki, dominacja prewencji i opieka w kontekście społeczności lokalnej - wymienia dr Krajewski.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dlaczego nie udało się tych idei wprowadzić w życie? W jaki sposób można naprawić polską służbę zdrowia? Posłuchaj całej debaty.
"Debatę medyczną" poprowadził dr. Mariusz Gujski.
sm/ag

Czytaj także

Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Jedną z najnowszych technologii opracowanych w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są testy zmęczeniowe materiałów na maleńkie i bardzo wytrzymałe stenty kardiologiczne. Za metodę diagnostyki zmęczeniowej jednostka otrzymała nawet złoty medal na targach Innova w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o homeopatię. Co jest nauką, a co wiarą?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:53
W marcu tego roku pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji zainaugurował Śląski Uniwersytet Medyczny. Na wydarzenie zareagowało środowisko lekarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pachnący i cichy morderca, którego się nie spodziewasz

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 13:04
Fiołek alpejski, konwalia, bluszcz i dieffenbachia - są ozdobą domu i mieszkania, ładnie pachną, ale czy są całkowicie bezpieczne dla zdrowia? Czy opowieści o trujących roślinach są mrzonką, czy jest w nich ziarno prawdy?
rozwiń zwiń