X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schizofrenia - choroba młodych, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 19:01
- Społeczeństwo lubi odrzucać, znajduje do tego mnóstwo powodów i chorzy na schizofrenię do tych odrzuconych się zaliczają. Nie wiadomo wtedy, co jest gorsze: sama choroba czy mur, który dzieli rodziny i społeczeństwo - mówił w Jedynce
Audio
  • Schizofrenia może być skutecznie leczona (Debata medyczna/Jedynka)
Schizofrenia - choroba młodych, która wyklucza
Foto: Glow Images/East News

Na schizofrenię, jak tłumaczył w "Debacie medycznej" prof. Bartosz Łoza, wcześniej zapadają mężczyźni, bo już w wieku 18-20 lat. U kobiet ta granica przesunięta jest o ok. 5-7 lat. Objawy schizofrenii można jednak zaobserwować już na etapie szkoły. - To nie jest choroba, która pojawia się nagle, jak np. ebola. Przeciwnie, przez wiele lat można zobaczyć słabnięcie pewnej sprawności poznawczej u dziecka, pojawiają się u niego trudności z nauką. Trzeba być otwartym na to, że jeżeli z dzieckiem dzieje się coś nie tak, szczególnie w okresie późnopokwitaniowym, to należy je diagnozować - podkreślał prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Spośród schorzeń psychicznych schizofrenia jest najmniej uwarunkowana społecznie. Główną rolę odgrywają natomiast geny, w grupie ryzyka są dzieci osób chorujących na schizofrenię. - Aktualnie obowiązującą teorią rozwoju schizofrenii jest tzw. teoria neurorozwojowa. W pewnym uproszczeniu mówi ona o tym, że istnieje podatność genetyczna na zachorowanie. Są dane mówiące o tym, że cukrzyca czy niedożywienie matki również są czynnikami ryzyka zachorowania na schizofrenię. Za najbardziej podejrzane uznaje się jednak czynniki infekcyjne, które bardzo subtelnie uszkadzają mózg. Wydaje się wtedy, że narząd rozwija się bez żadnych zaburzeń, aż pojawią się objawy choroby - tłumaczyła prof. Agata Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przejawami schizofrenii mogą być: depresja, zaburzenia lękowe, kłopoty w nauce i relacjach z rówieśnikami, "wycofanie się" z życia.

Prof. Łoza dodał, że kluczem podejścia terapeutycznego do całej rodziny chorego jest zwrócenie uwagi na zmianę, jako elementu życia, elementu rozwoju. Schizofrenia zmienia życie, ale nie oznacza konieczności rezygnacji z planów i marzeń.

Goście radiowej Jedynki podkreślali, że schizofrenia jest chorobą, którą można i trzeba leczyć. - Do dyspozycji jest wiele leków najnowszej generacji i to dostępnych tutaj, w Polsce. W niektórych przypadkach schizofrenia może być leczona również bez konieczności hospitalizacji - mówiła prof. Agata Szulc.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na platformie moje.polskieradio.pl >>>

By dowiedzieć się, dlaczego chorzy na schizofrenię narażeni się na społeczne wykluczenie i czym są terapie długodziałające, posłuchaj nagrania audycji.

Rozmawiała Iwona Schymalla.

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kreatywność może mieć związek z chorobą psychiczną

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 12:45
Niektóre zaburzenia psychiczne mogą być korzystne dla rozwoju geniuszu i kreatywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philip Zimbardo nauczył się czytać i pisać dzięki... Supermanowi

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 12:59
- By być bohaterem, wystarczy codziennie wychodzić ze świadomością, że mogę coś zrobić nie tylko dla siebie, ale i dla innych - mówi prof. Philip Zimbardo. W rozmowie z Jedynką psycholog wyjaśniał kim jest i jaki jest współczesny bohater.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anja Orthodox i Tomasz Jastrun o depresji. "Tego bólu nic nie uśmierza"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 21:08
- Ta choroba ma tyle lat ile ludzkość, kiedyś występowała rzadziej, dziś możemy mówić o epidemii. W sensie cierpień jest być może najbardziej dolegliwą z chorób, nieistnienie wydaje się luksusem wobec życia nie do zniesienia. Stąd myśli samobójcze - mówi w Jedynce Tomasz Jastrun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzewasz u siebie depresję? "Znajdź kogoś, kto zaciągnie cię do psychiatry"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:50
- Stan depresji jest wyleczalny z pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Mamy więc narzędzia i pomysły, by leczyć depresję, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na środowisko. Pomoc najbliższego otoczenia jest nieoceniona, bo człowiek chory nie ma siły zaplanować, wyczekać w kolejce do lekarza - mówił w Jedynce psychiatra prof. Tadeusz Parnowski.
rozwiń zwiń