Usługi opiekuńcze nad seniorami szansą na rozwój rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:00
- Polityka rządu zmierza w takim kierunku, aby osoby starsze były jak najdłużej samodzielne - mówi w Jedynce Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MPiPS.
Audio
  • Usługi opiekuńcze nad seniorami szansą na rozwój rynku pracy? (Debata medyczna/Jedynka)
Usługi opiekuńcze nad seniorami szansą na rozwój rynku pracy?
Foto: Glow Images/East News

Góść Radiowej Jedynki dodaje, że w ramach systemu opieki długoterminowej nad osobami starszymi, MPiPS ma w planach przygotowanie nowej grupy zawodów. - Chcemy pomóc seniorom, aby mogli realizować się w swoim środowisku, także w domu, żeby oddalić okres wsparcia instytucjonalnego - mówi Marzena Breza w "Debacie medycznej".

Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Grażyna Rogala-Pawelczyk uważa, że aby stworzyć spójny system opieki, powinny powstać zespoły, w skład których, oprócz pielęgniarki, wchodziliby także pracownicy zawodów pomocnicznych. - Medyczny, socjalny, a nawet psycholog i geriatra - zaznacza.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, czy można przenieść dobre praktyki np. szwedzkie do krajowego systemu usług opieki długoterminowej oraz jak zachęcić młodych, aby kształcili się w zawodach z tzw. białego sektora.

Prowadziła: Iwona Schymalla

Goście: Marzena Breza z Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS i Grażyna Rogala Pawelczyk - Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Tytuł audycji: Debata medyczna

Data emisji: 02.11.2014

Godzina emisji: 16.15

(kh)

Czytaj także

Eksperci: opieka nad chorym na SM powinna być kompleksowa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 08:00
Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce na SM cierpi między 40 a 60 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK: rehabilitacja lecznicza coraz mniej dostępna. Nawet 700 dni oczekiwania na usługę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 11:48
Na zabiegi czeka coraz więcej osób, kurczy się zaś lista miejsc oferujących rehabilitację bez kolejki - informuje w Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie. Zarzuca ministrowi zdrowia brak określenia standardów postępowania w rehabilitacji.
rozwiń zwiń