Rak prostaty - nowotwór, z którym można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:39
Niestety wielu mężczyzn, u których stwierdzono powiększenie gruczołu krokowego, trafia do lekarza zbyt późno.
Audio
  • Prostata - nowotwór z którym można wygrać (Debata medyczna/Jedynka)
Rak prostaty - nowotwór, z którym można wygrać
Foto: GlowImages/EastNews

Potwierdzają to zarówno statystyki wyleczalności polskich pacjentów onkologicznych oraz doświadczenia lekarzy. - Mężczyźni trafiają do urologa w momencie, gdy nie mogą wytrzymać z powodu bólu albo gdy przyprowadza ich ukochana - przyznaje dr Tomasz Borkowski.

Prof. Piotr Wysocki wyjaśnia, że rak prostaty "napędzany" jest przez męskie hormony płciowe. - Im więcej testosteronu w organizmie tym silniejsza stymulacja komórek, żeby się rozwijały, dzieliły i namnażały - dodaje onkolog. Stosując odpowiednie leki można proces ten na długo zastopować lub spowolnić. - Gdy komórki nowotworowe stają się oporne na kastrację farmakologiczną wówczas musimy wchodzić z chemioterapią oraz najnowszymi lekami hormonalnymi - wyjaśnia.

Dr Borkowski podkreśla, że można wygrać z nowotworem, jeżeli pacjent jest odpowiednio szybko leczony. - To nie jest leczenie wolne od powikłań. Jednym z nich jest impotencja, ale tutaj wygrywamy życie, płacąc za to pewną cenę - zauważył.

Jakie czynniki środowiskowe zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty i jakie badania pomagają wykryć chorobę we wczesnym etapie dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadził: Iwona Schymalla

Goście: Prof. Piotr Wysocki (onkolog) i dr Tomasz Borkowski (urolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 16.10 - 16.50

to/asz

Czytaj także

Przełam wstyd, bo możesz umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 08:23
- Mężczyźni nie badają prostaty, gdyż obawiają się, że ktoś się dowie, że mają problemy z seksualnością - tłumaczyła w audycji "Naukowy zawrót głowy” Danuta Longić, psychoonkolog,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prostata - męski wstydliwy problem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 20:15
Musisz w nocy wstawać do toalety, masz wrażenie, że chce ci się siku, a potem oddajesz kilka kropel, albo masz zatrzymanie moczu? Być może też zauważyłeś u siebie spadek libido? Jeśli tak, jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na przerost prostaty i powinieneś pójść do lekarza.
rozwiń zwiń