Wiceminister zdrowia: lekarze z obaw i niewiedzy nie stosują leków, które uśmierzyłyby ból

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 09:55
- Mamy problem z leczeniem bólu nowotworowego w Polsce. Walczymy o zmianę świadomości wszystkich uczestników tego procesu, przede wszystkim pacjentów i ich lekarzy - mówi Igor Radziewicz-Winnicki.
Audio
  • Leczenie bólu nowotworowego (Debata medyczna/Jedynka)
Wiceminister zdrowia: lekarze z obaw i niewiedzy nie stosują leków, które uśmierzyłyby ból
Foto: East News/Glow Images

- Od wielu lat mamy bardzo dużo łatwych w użyciu nowoczesnych leków opioidowych, które są skuteczne i potrafią pozbawić człowieka tego koszmarnego uczucia bólu, ale jednak z różnych przyczyn, głównie niesłusznych lęków i obaw oraz niewiedzy nie stosujemy tych leków, chociaż są one osiągalne i refundowane - podkreśla wiceminister zdrowia
Jak dodaje, chodzi głównie o lęk przed uzależnieniem. - To jest substancja, która służy do leczenia ludzi. Najważniejszym celem, szczególnie w stanach terminalnych, jest pozbawienie człowieka bólu, czyli dania mu dobrego komfortu życia - przekonuje gość Jedynki.

Z wypowiedzią ministra zgodził się dr Janusz Furman, kierownik hospicjum domowego Sokrates. - Cieszy mnie wypowiedz ministra, nic dodać, nic ująć - przyznaje. Jak podkreśla, leczenie wszystkich pacjentów z bólem wszystkimi dostępnymi lekami to sytuacja optymalna. - To tylko kwestia wiedzy, chęci i posiadania pewnych recept oraz wypełnienia pewnych procedur formalnych. Te leki są refundowane, a koszt leczenia nawet bardzo drogimi lekami jest dostępny dla każdego pacjenta - tłumaczy lekarz.

Minister Radziewicz-Winnicki powtarza, że nie ma zgody na to, żeby w Polsce medycyna nadal bolała pacjentów. - Musimy wspólnie dokonać tego wysiłku, także mentalnego w medycynie tłumacząc wszystkim niezdecydowanym, że nieskuteczne leczenie bólu to błąd medyczny. (...) Nie bójmy się stosować nowoczesnych leków przeciwbólowych dlatego, że nie stosując ich albo stosując inne leki czynimy pacjentom znacznie większą szkodę - argumentuje.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadził: Mariusz Gujski

Gość: Igor Radziewicz-Winnicki (wiceminister zdrowia), dr Janusz Furman (kierownik hospicjum domowego Sokrates)

Godzina emisji: 16.16

Data emisji: 18.01.2015

to/ag

Czytaj także

Polscy naukowcy opracowują nowy lek na raka

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 16:16
Polacy biorą udział w badaniach dotyczących nowoczesnych leków stosowanych w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz w leczeniu zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapie, które mogą zmienić zasady leczenia nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 21:30
Lekarze zauważyli, że u chorych na nowotwór, którzy przed zachorowaniem na raka przeszli infekcje z wysoką temperaturą, następuje reemisja. Stad pomysł, aby do walki z nowotworami wykorzystać wirusy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce poprawa wyników leczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 08:44
Jednej trzeciej można zapobiec, jedną trzecią skutecznie wyleczyć. Mowa o nowotworach. We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
rozwiń zwiń