Światowy Dzień Chorego. Co dolega służbie zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 19:33
- Wszyscy mogą strajkować. Natomiast pacjenci muszą przyjąć to, co wywalczą i uzgodnią lekarze, pielęgniarki oraz decydenci - mówiła w radiowej Jedynce Urszula Jaworska, założycielka Banku Dawców Szpiku Kostnego.
Audio
  • Światowy Dzień Chorego. Prawa pacjenta na końcu? (Debata Medyczna/Jedynka)
W rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia Polska została usytuowana przez pacjentów na najniższym poziomie
W rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia Polska została usytuowana przez pacjentów na najniższym poziomieFoto: Glow Images/East News

Urszula Jaworska podkreśliła, że pacjenci w Polsce są biernymi uczestnikami tego, co zostało im dane. Podała przykład pakietu onkologicznego, który został wprowadzony 1 stycznia. - Ciężko nie narzekać, gdy jest źle. Próbujmy jednak wyłapywać jego słabe punkty i je zgłaszać. Za wcześnie na razie powiedzieć, czy uda się to naprawić - powiedziała w "Debacie medycznej".

Fundacja Urszuli Jaworskiej przedstawiła inicjatywę społecznego audytu szpitali. Jego celem nie jest ocenianie jakości pracy palcówek zdrowia, ale zaproponowanie i wdrożenie programu naprawczego. - Sposobem na jego przeprowadzenie są ankiety skierowane do pacjentów i personelu. Zaproponujemy dyrekcji szpitala program naprawczy, gdy uzyskamy odpowiedzi na pytania w nich zawarte – wyjaśniała w rozmowie z Iwoną Schymallą.

Zdaniem Jaworskiej, bolączką służby zdrowia jest też fakt, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy. Nawet w anonimowych ankietach kłamią nie mówiąc, że nie stosują leków. Z drugiej strony pacjenci nie rozumieją, co mówią do nich lekarze. - Posługują się swoim językiem. Pacjenci  przerażeni pobytem w szpitalu zachowują się irracjonalnie. Trafia do niego tylko 10 proc. z tego co jest im przekazywane - tłumaczyła Urszula Jaworska. Jak podkresliła, bardzo ważny jest też problem wypalenia zawodowego lekarzy i pielęgniarek.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadziła: Iwona Schymalla

Gość: Urszula Jaworska (Banku Dawców Szpiku Kostnego)

Data emisji: 8.02.2015

Godzina emisji: 16.15

tj/ag