Jesteś uzależniony. Dobrze ci z tym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:48
Liczba osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków w Polsce rośnie. Szczególnie u osób młodych używki stały się elementem stylu życia.
Audio
  • Eksperci mówią o uzależnieniu, współuzależnieniu oraz terapii uzależnień (Debata medyczna/Jedynka)
Uzależnienie to choroba, którą trzeba leczyć. Ogromną rolę odgrywają bliscy, których działania zmierzać powinny do tego, by osobie uzależnionej zaczęło być z tym uzależnieniem źle - radzi terapeuta Jarosław Kalinowski
"Uzależnienie to choroba, którą trzeba leczyć. Ogromną rolę odgrywają bliscy, których działania zmierzać powinny do tego, by osobie uzależnionej zaczęło być z tym uzależnieniem źle" - radzi terapeuta Jarosław KalinowskiFoto: East News/Glow Images

W ciągu 25 lat pracy z uzależnionymi Jarosław Kalinowski zauważa, że rośnie liczba osób uzależnionych od wielu środków i zachowań jednocześnie. Hazard, alkohol, leki, narkotyki, seks - wszystkie te substancje i rzeczy uzależniają, ale z reguły osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy ze swego stanu. A jeśli zdaje, to ukrywa tę prawdę przed sobą samą odbierając sobie tym samym szansę na terapię i wyleczenie. - Blokuje nas wstyd, ale też niemożność zrezygnowania z tego, co stało się tak ważne w życiu. Ja sam nie potrafiłem sobie wyobrazić, że można nie pić - mówi Jarosław Kalinowski, alkoholik, terapeuta.

Ostatnie lata przynoszą nowe formy uzależnień np. internet. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak pomóc bliskiej osobie, która jest uzależniona? Posłuchaj całej debaty, której goście opowiadają o własnych doświadczeniach oraz wyjaśniają na czym polega terapia osób uzależnionych i współuzależnionych.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna
Prowadzenie: Iwona Schymalla
Gość: Maria Zarzycka (pedagog, terapeuta uzależnień), Jarosław Kalinowski (psycholog kliniczny, twórca ośrodka psychoterapii i terapii uzależnień Olcha)
Data emisji: 10.05.2015
Godzina emisji: 16.20

asz

Czytaj także

Jedzenie kompulsywne. Pokarm uzależnia jak alkohol

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:52
Jedzenie jest przyjemne, radość sprawia nam jego spożywanie, niektórym także przygotowanie. Jedzenie może być jednak także niebezpieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 07:45
- Zwracajmy uwagę na to, czy dziecko izoluje się od domowników, często wietrzy pokój lub używa kadzidełek, by zneutralizować niepokojące zapachy - mówi Magda Stefańska, psychoterapeutka młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaminy, minerały... lekomania zaczyna się niewinnie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 12:05
- Ludzie sięgają po całe masy tabletek, by uniknąć wysiłku. Efekt jest jednak odwrotny, zamiast pomóc można sobie zaszkodzić - przestrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń