Lekarze radzą jak zapobiegać i leczyć choroby zatok

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 17:36
Jesień to pora przełomów, dużo w naszym otoczeniu i organizmie się zmienia. Pojawią się dolegliwości, które prowadzą do osłabienia odporności organizmu. Najczęściej to ból głowy, katar, podwyższona temperatura i kaszel.
Audio
  • Jak zapobiegać i leczyć choroby zatok (Debata medyczna/Jedynka)
Typowe objawy zapalenia zatok to uczucie zatkanego nosa i koszmarne bóle głowy
Typowe objawy zapalenia zatok to uczucie zatkanego nosa i koszmarne bóle głowyFoto: Depositphotos

Aż siedem na dziesięć przypadków bólu głowy podobnych do bólu migrenowego to dolegliwości wywoływane chorymi zatokami. Natomiast co trzeci Polak przynajmniej raz przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu infekcji przewlekłej.

Chorobę łatwo jest przegapić, ponieważ jej pierwszy sygnał,  katar, nie wzbudza żadnych podejrzeń. Warto jednak nawet w takiej sprawie udać się do lekarza rodzinnego. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie zatok udaje się stosunkowo szybko opanować. Nieleczone przechodzi w zapalenie przewlekłe.

Jak się przed tym ustrzec? O tym w nagraniu audycji. Wyjaśniamy również, czy usuwać migdałki - często osoby, które zapadają na przewlekłe infekcje, dostają od lekarzy zalecenia w tej sprawie. 

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Gość: dr Michał Sutkowski  (lekarz rodzinny), Michał Michalik (otolaryngolog)

Godzina emisji: 16.17

Data emisji: 4.10.2015

tj/ei

Czytaj także

Kiedy leki szkodzą zamiast leczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
- Mimo, że lek ma leczyć, to może być też źródłem powikłań - mówi farmaceuta Grzegorz Kurzeja tłumacząc w audycji, skąd się biorą działania niepożądane stosowanych leków.
rozwiń zwiń