Nadciśnienie tętnicze – profilaktyka, diagnoza, terapia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 17:00
- W skali całego życia tylko jeden człowiek na dziesięciu uniknie nadciśnienia tętniczego - mówi w radiowej Jedynce prof. Zbigniew Gaciong.
Audio
  • Prof. Zbigniew Gaciong o nadciśnieniu tętniczym (Debata medyczna/Jedynka)
Pomiar ciśnienia
Pomiar ciśnieniaFoto: Glow Images/East News

Jak wynika z szacunków lekarzy, na tę groźną chorobę układu krążenia cierpi w Polsce już ponad 10 milionów osób. - Niestety ta liczba się zwiększa. Jeśli tendencje, które obserwujemy współcześnie, utrzymają się, to w ciągu najbliższych kilkunastu lat ta liczba zwiększy się o 50 procent - informuje gość "Debaty medycznej".

Wiele osób, mimo ewidentnych objawów, w ogóle nie wie, że cierpi na nadciśnienie tętnicze. Tymczasem nieleczona choroba może mieć, jak pokazują badania, bardzo poważne następstwa. - Według badań prawie 40 procent chorych albo w ogóle o tym nie wie, albo nic sobie z tego nie robi - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong.

Z audycji dowiadujemy się, jak rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze, kto znajduje się w grupie największego ryzyka, dlaczego chorobę tę trzeba koniecznie trzeba leczyć i jakie metody stosować.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Gość: prof. Zbigniew Gaciong (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 15.11.2015

Godzina emisji: 16.16

pg/iwo

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić? Fakty i mity o szczepieniach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 18:03
20-30 lat temu szczepiono wszystkie dzieci. Obecnie z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących z tego zabiegu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 16:03
- W relacje pacjent-personel medyczny wpisane są prawa tego pierwszego - mówi w "Czterech porach roku" Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń