X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schizofrenia. Brak leczenia determinuje życie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:58
- Wiek, w którym atakuje ta choroba, jest czasem, gdy decyduje się wszystko w naszym życiu: podejmujemy studia, prace, łączymy się w pary, mamy dzieci. I nagle to wszystko hamuje schizofrenia - podkreśla prof. Bartosz Łoza.
Audio
  • Schizofrenia - objawy, leczenie, funkcjonowanie społeczne (Debata medyczna/Jedynka)
- Mija dekada, gdzie zupełnie nie wprowadza się nowych leków dla naszych pacjentów - zaznacza prof. Łoza.
- Mija dekada, gdzie zupełnie nie wprowadza się nowych leków dla naszych pacjentów - zaznacza prof. Łoza.Foto: Stuart Richards/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Psychiatra podkreśla, że zarówno choroba, jak i najmniejsze sukcesy w jej leczeniu, mają kolosalne skutki społeczne. - Od pierwszego epizodu powinniśmy leczyć systematycznie. Jeśli wtedy ustawimy właściwe leczenie, to ustawimy też całe życie - zaznacza gość Jedynki. 

Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wyjaśnia, że w Polsce trudno uzyskać prawidłowy proces terapeutyczny, gdyż innowacyjne leki - tzw. leki długodziałające - dostępne pacjentom w całej Europie, w naszym kraju nie mają szans na refundację. - Mamy leki, tylko niestety nie możemy ich stosować, bo nie są refundowane. A leczenie schizofrenii mogłoby sprowadzać się do czterech iniekcji w roku - mówi prof. Bartosz Łoza. 

Dlaczego w schizofrenii zaostrzenia są nieuniknione i które leki pozwalają je zminimalizować? Jak dużej części społeczeństwa dotyczy ten temat i jakiego wsparcia potrzebują opiekunowie chorych na schizofrenię? Ważne odpowiedzi znajdziesz w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Gość: prof. Bartosz Łoza (psychiatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 16.18

asz, gs

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
maria292015-12-19 11:52 Zgłoś
Cieszę się, że wreszcie profesor powiedział konkret. Bez leczenia nic się nie uda. Dziś wielu gada o schizofrenii, że taka fajna. Państwo nie pomaga, a rodziny są porzucone.
Ewa Piskorska2015-12-17 20:53 Zgłoś
1. Nikt jeszcze nie odkrył przyczyn schizofrenii, zadziwiające, że Profesor Łoza wypowiada się o nich z taką pewnością. Schizofrenia nie jest chorobą neurologiczną. 2. Zarówno leki nowej jak i starej generacji powodują uciążliwe skutki uboczne. 3. Każdy człowiek inaczej reaguje na leki. 4. Leki nie przywrócą pacjenta społeczeństwu, są tylko początkiem leczenia. Wbrew temu co profesor autorytarnie stwierdza leki nie wyleczą zranień i traum, których doznaliśmy w ciągu życia. Dlatego potrzebujemy psychoterapii. Nie infantylizujących warsztatów z lepienia garnków czy gotowania, ale porządnej psychoterapii i dostępu do niej. Objawy psychotyczne dotykają WSZYSTKICH ZMYSŁÓW. 7. Bardzo proszę Pana Profesora o szacunek do ludzi i osób dotkniętych schizofrenią. Nie jesteśmy idiotami, potrafimy zapoznać się z tym jakie skutki uboczne powodują leki, potrafimy powiedzieć, że psychoterapia jest niezbędnym elementem leczenia.

Czytaj także

Schizofrenia - choroba młodych, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 19:01
- Społeczeństwo lubi odrzucać, znajduje do tego mnóstwo powodów i chorzy na schizofrenię do tych odrzuconych się zaliczają. Nie wiadomo wtedy, co jest gorsze: sama choroba czy mur, który dzieli rodziny i społeczeństwo - mówił w Jedynce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie kompulsywne. Pokarm uzależnia jak alkohol

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:52
Jedzenie jest przyjemne, radość sprawia nam jego spożywanie, niektórym także przygotowanie. Jedzenie może być jednak także niebezpieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tracimy kontakt z rzeczywistością. Ktoś to przewidział

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 15:36
W dobie internetu myśl psychiatry Antoniego Kępińskiego nabiera nowych znaczeń. - On pisał o derealizacji, czyli utracie granicy między fantazją i tym, co realne - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń