Od noworocznych postanowień do efektu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:51
- Postanowienia powinny być w zgodzie z nami samymi i oparte na rozumieniu siebie, swoich potrzeb i swojego sposobu funkcjonowania. Nie powinno ich być za dużo na raz. Ważne też, żeby były one realistyczne - mówi Maria Rotkiel, psycholog terapeuta.
Audio
  • Psycholog terapeuta Maria Rotkiel o realizacji postanowień noworocznych (Debata medyczna/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Nowy rok to dla wielu z nas okres podejmowania postanowień noworocznych. Przyrzekamy sobie, ze zaczniemy uprawiać sport, zdrowo się odżywiać, że zrezygnujemy ze zgubnych nałogów. Niestety większości postanowień nie dotrzymujemy, brak nam konsekwencji.

Czytaj także
smutek depresja psychologia 1200.jpg
Kondycja psychiczna Polaków. Czas bić na alarm?

- Początek roku do doskonały moment, żeby coś postanowić i wdrożyć w życie. To tzw. zewnętrzny motywator, czyli jakaś data, okres, który nas dodatkowo motywuje do tego, żeby zacząć nowy rozdział w naszym życiu. Kolejna ważna kwestia to pytanie "dlaczego?". Nie dlatego, że ktoś tak powiedział, czy że tak wypada, tylko dlatego, że jest to dla mnie ważne. To już z kolei motywacja wewnętrzna - tłumaczy w radiowej Jedynce Maria Rotkiel.

Psycholog terapeuta radzi również w audycji jak ułożyć dobry plan działania i gdzie w razie potrzeby szukać wsparcia w realizacji swoich zamierzeń.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Gość: Maria Rotkiel (psycholog terapeuta)

Data emisji: 3.01.2016

Godzina emisji: 16.17

pg/ag

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić? Fakty i mity o szczepieniach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 18:03
20-30 lat temu szczepiono wszystkie dzieci. Obecnie z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących z tego zabiegu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 01:30
Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wina, przebaczenie, krzywda. Jak okiełznać trudne emocje?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 05:13
Poczucie winy może wywołać spustoszenie w naszych emocjach i prowadzić do depresji. Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia i doznaniem krzywdy?
rozwiń zwiń