Zdrowie kobiet. "Badania kontrolne to podstawa!"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 10:00
Położnictwo i opieka nad kobietą ciężarną jest w Polsce na coraz wyższym poziomie, ale ciągle są problemy z profilaktyką. Zwłaszcza u starszego pokolenia kobiet.
Audio
  • Jakie badania profilaktyczne przysługują Polkom i dlaczego należy z nich korzystać - tłumaczą ginekolodzy - profesor Mariusz Bidziński i profesor Mirosław Wielgoś (Debata medyczna/Jedynka)
Nowotwory narządów płciowych oraz rak piersi są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Warunkiem wczesnego wykrycia wielu z nich są regularne badania okresowe
Nowotwory narządów płciowych oraz rak piersi są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Warunkiem wczesnego wykrycia wielu z nich są regularne badania okresowe! Foto: Glow Images/East News

Młodsza generacja kobiet dużo bardziej troszczy się o swoje zdrowie niż ich mamy czy babcie. - Statystyki pokazują, że w ciągu dekady wzrosło zainteresowanie programami profilaktycznymi dotyczącymi chorób nowotworowych i zaczyna nam spadać śmiertelność związana z tymi chorobami - tłumaczy prof. Mariusz Bidziński.

Czytaj także
pielęgniarka 1200.jpg
Pielęgniarki i położne - bohaterki drugiego planu

Zaproszeni do studia goście przypominają, że każda kobieta w Polsce między 25 a 59 rokiem życia raz na trzy lata jest zapraszana na bezpłatne badania cytologiczne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku mammografii. - Młode kobiety chętnie z tego korzystają, bo wiedzą, że wczesne postacie nowotworu są praktycznie w stu procentach do wyleczenia - mówi prof. Bidziński, a prof. Mirosław Wielgoś podkreśla, że badania kontrolne są najważniejsze, gdyż rak szyjki macicy, rak piersi czy jajnika to nowotwory, które nie dają wczesnych objawów.

W audycji mówimy także o tym, dlaczego coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciąże, co jest najczęstszym grzechu zdrowotnym popełnianym przez przyszłe mamy i tłumaczymy, dlaczego poród przez cesarskie cięcie nie jest dobrym rozwiązaniem – ani dla mamy, ani dla dziecka.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Goście: prof. Mariusz Bidziński (ginekolog, onkolog), prof. Mirosław Wielgoś (ginekolog, położnik)

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 16.22

kul/pg