Tego za dużo, tego za mało. Lista grzechów żywieniowych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 12:03
Coraz więcej Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. W męskiej populacji odsetek ten wynosi aż 61 procent, a w żeńskiej - 49 proc. - Mówiąc w największym uproszczeniu, nie spalamy tego, co zjadamy - mówi dietetyk Joanna Neuhoff-Murawska.
Audio
  • Najczęściej popełniane prze Polaków błędy żywieniowe (Debata medyczna/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak tłumaczy ekspert, od wielu lat problemy Polaków z odpowiednim odżywianiem się przybierają na sile. - Spożycie warzyw mamy jedno z niższych w Europie, mimo że świeże produkty są obecnie dostępne przez cały rok. Podobnie jest z rybami. Wielu Polaków zjada rybę raz w roku i jest to karp wigilijny. Zaleca się natomiast spożywanie jej raz-dwa razy w tygodniu; najlepiej, gdy jest to ryba morska, bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3, dobre dla serca i naczyń. Ponadto jemy za dużo soli i za dużo cukru, którego używamy nagminnie do słodzenia, nie zdając sobie sprawy, jak wiele cukru zawierają inne produkty, które kupujemy - podkreśla Joanna Neuhoff-Murawska.

Rodzaj diety wpływa także na bezpieczeństwo związane ze spożywaniem określonych produktów. - Nasza dieta powinna być maksymalnie zróżnicowana, żeby uniemożliwiać kumulację określonych zanieczyszczeń pochodzących z konkretnych źródeł. Jeżeli jest ona mało zróżnicowana, jemy wyłącznie wybrane produkty, to bardziej narażamy się na te zanieczyszczenia, które mogą być charakterystyczne dla tych produktów - przekonuje dr Jacek Postupolski z Zakładu Bezpieczeństwa Żywności NIZP-PZH.

Jak zaprojektować zdrową i skuteczną dietę i dlaczego substancje E wcale nie są niebezpieczne dla zdrowia, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Goście: Joanna Neuhoff-Murawska (dietetyk), dr Jacek Postupolski (Zakład Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny)

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 16.17

pg/ag

Czytaj także

Jak i co jeść by nie zakwasić organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 16:11
Zasadami, które pomogą nam zadbać o równowagę kwasowo-zasadową podzieliła się ze słuchaczami radiowej Jedynki psycholog zdrowia Beata Sokołowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport, który wstrząsnął światem. Mięso a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 16:45
rozwiń zwiń