Pobudzanie układu immunologicznego kluczem do walki z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:00
- Zadajemy sobie pytanie jakich sztuczek używają komórki rakowe, aby uśpić system immunologiczny, strażnika naszego organizmu - mówi dr Leszek Borkowski.  - Dzisiaj mamy terapie skrojone na miarę każdego pacjenta i każdego podtypu nowotworu ze względu na postęp wiedzy w zakresie biologii molekularnej - dodaje dr Janusz Meder.  
Audio
  • Jak zmienia się leczenie chorych na nowotwory w Polsce? (Debata medyczna/Jedynka)
- Wyraźnie widać, że wyniki leczenia chorych na nowotwory zależą od nakładów finansowych - przyznaje dr Janusz Meder
- Wyraźnie widać, że wyniki leczenia chorych na nowotwory zależą od nakładów finansowych - przyznaje dr Janusz Meder Foto: Glow Images/East News
Czytaj i słuchaj także >>
samotność choroba parkinson FREE 1200_660.jpg
Choroba Parkinsona, czyli złodziej w organizmie

- Jeżeli oceniamy stopień wiedzy naukowej fachowych pracowników służby zdrowia w Polsce to jest on bardzo wysoki. Są doskonale przygotowani do walki z rakiem, ale brak im narzędzi. Jeżeli najlepiej nawet przygotowana armia zamiast rakiet ma kije bejsbolowe to nie można założyć wielkich sukcesów - konstatuje dr Leszek Borkowski. 

Polska Unia Onkologii obchodzi swoje 15-lecie, z tej okazji rozmawialiśmy o skuteczności działań profilaktycznych podejmowanych w ciągu tych lat, jak zmieniły się tendencje, jeśli chodzi o zachorowania na nowotwory w Polsce. A także co zrobić, aby zapewnić pacjentom dostęp do nowych technologii lekowych, jakie rozwiązania systemowe wprowadzić aby w systemie ochrony zdrowia było więcej pieniędzy.

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. 6 lutego, w sobotę w wielu placówkach onkologicznych w Polsce będzie można skorzystać z konsultacji i wykonać badania. 

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Goście: dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii), dr Leszek Borkowski (Fundacja Razem w Chorobie)

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 16.15

gs/mp

 

Czytaj także

Ukierunkowane molekularnie terapie w leczeniu nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:08
- Dane dotyczące genetyki nowotworów złośliwych są coraz bardziej istotne z punktu widzenia zarówno wiedzy dotyczącej biologii choroby, jej naturalnego przebiegu, jak i ich wykorzystywania do prób terapeutycznych - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Polskiej Unii Onkologii: nowotwór można pokonać

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 09:05
- Nawet 30-40 procent nowotworów można uniknąć. Wystarczy tylko troszczyć się o swoje zdrowie i wykazywać czujność onkologiczną - mówi w "Sygnałach dnia" dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
rozwiń zwiń