Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:25
"Po Pierwsze Zdrowie" to całoroczny program, którego głównym celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz wsparcie zdrowia Polaków. Badania przesiewowe trwały nieprzerwanie przez cały rok, a podsumowanie programu odbędzie się m.in. przez siedzibą Polskiego Radia 16 września 2019 roku. 
Audio
  • Program "Po Pierwsze Zdrowie" (Debata medyczna/Jedynka)
Henryk Skarżyński
Henryk SkarżyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Przed siedzibą Polskiego Radia i gmachemTelewizji Polskiej tak jak w ubiegłym roku będziemy w gronie specjalistów: kardiologów, okulistów, hematologów, onkologów, laryngologów i lekarzy jeszcze kilku innych specjalności dostępni dla wszystkich tych, którzy zechcą przyjść - powiedział prof. Henryk Skarżyński, laryngolog.  

Badania przesiewowe to zachęcenie społeczeństwa do profilaktyki i przypominanie, jak ważną rolę pełni zdrowie w naszym życiu. - Kształtowanie postaw prozdrowotnych w dużym stopniu zależy od nas, tych, którzy pracują w służbie zdrowia, korzystają z niej i którzy organizują służbę zdrowia - dodał laryngolog. 

W Polsce ok. 10 mln osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, które jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów na świecie. Około 30. procent pacjentów nie wie, że zmaga się z chorobą. Dr Paweł Balsam, kardiolog, zaznacza, że wiele czynników ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych są dla nas nieodczuwalne. - To są choroby czy czynniki ryzyka, z którymi możemy długo funkcjonować, one długo generują nam ryzyko i powodują, że rośnie nam blaszka miażdżycowa w tętnicach i nagle mamy zawał serca - podkreślił. 

Gość audycji zaapelował również o to, żeby rozpocząć badania kardiologiczne po 35 roku życia. - Należy rozpocząć proste badania, ocenić czy ciśnienie tętnicze jest podwyższone, sprawdzić poziom cukru we krwi. Wtedy odpowiednio wcześnie wychwycimy, że dzieje się coś nie tak - dodał. 

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem, które negatywnie wpływają na ich codziennie życie. Problem dotyczy również seniorów, którzy cierpią na niedosłuch. - Zachęcamy do badań leczenia przyczynowego. Tam gdzie występują samoistne szumy uszne to możemy pomóc w inny sposób, niekoniecznie stosując farmakologię. Obie grupy to grupy ryzyka i stwarzają coraz większe problemy dla publicznej i niepublicznej służby zdrowia - powiedział na antenie radiowej Jedynki prof. Skarżyński. 

Kiedy udać się do lekarza specjalisty? Jak powinna wyglądać edukacja pacjenta? Co oferuje Światowe Centrum Słuchu? Ile czasu powinniśmy dziennie poświęcać na aktywność fizyczną? Czy program " Po Pierwsze Zdrowie" cieszył się dużym zainteresowaniem? Jak groźny dla naszego zdrowia jest smog? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Debata medyczna 

Prowadzi: Henryk Szrubarz 

Goście: prof. Henryk Skarżyński (laryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach), dr Paweł Balsam (adiunkt w Katedrze Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 8.15

ans


Czytaj także

Prof. Skarżyński: co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 07:45
- Dzieci w wieku szkolnym, z różnymi zaburzeniami słuchu, jest w Polsce około 18-20 procent - mówi w "Sygnałach dnia" w Jedynce dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: technologia leczenia wad słuchu bardzo poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 08:53
- To ważny dzień z punktu widzenia wszystkich, którzy mają problemy ze słuchem, ich rodzin i bliskich - mówi "Syganałach dnia" z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Implantu Ślimakowego prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzieja dla osób z problemami słuchu? Pionierska operacja w Kajetanach

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 09:20
Światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego odbyła się w czasie sympozjum trwającego w Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Operacje pokazowe z przeprowadził prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o zdrowie w codziennym pędzie życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:10
W dobie szybkiego stylu życia trudno nam znaleźć czas na wykonanie badań okresowych. Często trafiamy do gabinetu lekarskiego w momencie, kiedy problemy zdrowotne nawarstwiają się, a proces leczenia okazuje się kosztowny i czasochłonny. Co zrobić, aby nie doprowadzać do takich sytuacji?
rozwiń zwiń