Skóra nie lubi lata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 22:34
Ogórek, sok z cytryny, kisiel, czyli jak latem " dopieszczać" naszą skórę - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska - Sura w "Magazynie Medycznym".
Audio

Nasza skóra nie lubi lata i słońca w nadmiarze. O tym, jak rozsądnie się opalać i jak walczyć z przebarwieniami na ciele - mówi dermatolog dr Agnieszka Krajewska - Sura.

Ekpert radzi, by latem "dopieszczać" naszą skórę, ile się da. Można wrócić do starych, sprawdzonych metod, takich jak sok z cytryny, ogórek, a na popękane pięty - papka zrobiona z mąki ziemniaczanej.

Dermatolog Agnieszka Krajewska - Sura wyjaśniła w "Magazynie Medycznym", że przyczyną przebarwień skóry może być oprócz słońca także zażywanie niektórych leków, na przykład hormonalnych. Jeśli przebarwienia mamy od wielu lat i stale się powiększają, wtedy najlepiej iść do gabinetu medycyny kosmetycznej.

_

Jak wyjaśnia dermatolog, nie oczekujmy cudu po pierwszym zabiegu, ale kilka wizyt na pewno przyniesie poprawę. Dermatolog przypomina, że przebarwienia skóry "hodujemy" przez wiele lat. Z takimi najtrudniej sobie poradzić. Dlatego najlepiej reagować od razu i udać się do gabinetu zaraz po urlopie, kiedy zauważymy na ciele ciemniejsze plamy. 

Kremy z dużymi filtrami UV chronią skórę przed poparzeniami
Kremy z dużymi filtrami UV chronią skórę przed poparzeniami

Lekarka przypomina, by opalać się z umiarem. - Ciemna karnacja nie chroni nas w stu procentach przed czerniakiem - tłumaczy lekarka. Jej zdaniem nie zabezpieczają nas nawet kremy z dużymi filtrami UV. Bezpiecznie możemy natomaist, jej zdaniem, stosować kremy samoopalające. - Są one całkowice bezpiecznie dla skóry - mówi dermatolog. 

Jak radzić sobie z innymi problememi dermatologicznymi?

Świąd - jeśli jest łagodny i występuje sporadycznie, na przykład po kilkudniowym opalaniu, wtedy wystarczą domowe sposoby: naturalne balsamy bezzapachowe i osłonięcie uczulonych miejsc. Jeśli natomiast świąd nie ustępuje, wtedy trzeba iść do lekarza. Można także stosować hydrocortyzon. Ten lek kupimy w aptece bez recepty.

Pękające naczynka - skłonność do nich jest dziedziczna. Jeśli opalamy się nadmiernie, wtedy zwiększamy skłonność do "pajączków".

Peeling - bezpieczny tylko ziarnisty, naturalny. Ten moze być stosowany przez cały rok, nawet przy opalaniu. Stosując peeelingi chemiczne, trzeba ich używać z umiarem (szczególnie w lato).

Popękane pięty - tu pomocne są balsamy, olejki, papka z mąki ziemniaczanej.  Jeśli pęknięcia są duże, warto iść do lekarza, bo w takim przypadku mogło dojść do zakażenia bakteryjnego.

Grzybica - wszędzie, gdzie możemy się nią zarazić, chodzimy w klapkach, np. na basenie, publicznychkapieliskach. 

Prowadziła Małgorzata Kownacka.

(mk)

Zobacz więcej na temat: kisiel grzybica ogórki

Czytaj także

Ludzka skóra to świetny ekran dotykowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 18:41
Wkrótce będziemy obsługiwać gadżety poklepując się po ręce czy dłoni. Prototyp już opracowano. Takie urządzenia wyświetlą ekran i menu telefonu na skórze, tak że obraz będzie czytelniejszy niż na monitorze komórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opalanie w solarium zwiększa ryzyko raka o 75 proc.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 17:51
Badania wskazują, że korzystanie z solarium przed 35 rokiem życia podnosi ryzyko wystąpienia nowotworu skóry nawet o 75 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiec problemom ze skórą?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 20:40
Skóra potrzebuje systematycznej pielęgnacji - nawet latem
rozwiń zwiń