Mammografia nie boli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 14:00
Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych.

- Ideą badań przesiewowych jest wykrycie takich zmian, których nie udaje się jeszcze wyczuć samemu – podkreśla gość cyklu „Profilaktyka zdrowotna w Jedynce”, dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie. – Leczenie kobiet w takim stopniu zaawansowania choroby przynosi najlepsze efekty.

Są badania naukowe, że wśród kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które uczestniczą regularnie w programach przesiewowych, umieralność z powodu raka piersi spada nawet do 40 procent.

- Badanie mammograficzne jest wykonywane w pracowniach mammograficznych na specjalnie dedykowanych aparatach – opisuje doktor Katarzyna Wardzyńska, radiolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Badanie wymaga od pacjentki cierpliwości i chęci współpracy z technikiem radiologiem. W przygotowaniu do wykonania mammografii  towarzyszy on pacjentce i pomaga oswoić się z aparatem.

- Na specjalnym stole pacjentka musi ułożyć najpierw jedną, potem drugą pierś. Aparat wykonuje po dwa zdjęcia każdej z piersi.- wyjaśnia dr Wardzyńska.

Wśród pacjentek panuje opinia, że badanie mammograficzne jest bolesne. Taka informacja wpływa być może na strach przed badaniem. Dlatego doktor Katarzyna Wardzyńska zachęca, żeby zastąpić słowo ból.

- Myślę, że dobrze by było, aby pacjentki opisując  badanie nie używały między sobą słowa ból , tylko dyskomfort. Pojęcia te warto zastąpić. Nie jest to badanie bolesne jest to badanie po prostu niekomfortowe w momencie kiedy pierś jest uciśnięta.

Ucisk piersi ma uzasadnienie naukowe. Otóż okazuje się, że dzięki niemu do organizmu kobiety przedostanie się mniejsza dawka promieniowania jonizującego, ale nie tylko.

- Są cztery powody dla których warto pogodzić się z dyskomfortem podczas badania – podkreśla doktor Jerzy Giermek. – Dzięki uciskowi ujednolicona jest struktura piersi, minimalizuje się możliwość  powstawania zaciemnień, które mają znaczenie w odczycie zdjęcia, utrzymuje się we właściwej pozycji sama pierś w aparacie mammograficznym oraz zwiększa się ostrość zdjęcia.

Prawidłowo wykonane zdjęcie pozwala na wykrycie nawet czteromilimetrowych zmian, które w późniejszej diagnostyce mogą okazać się rakiem.

- Do badania mammograficznego nie należy się specjalnie przygotowywać. Większość badań wykonują kobiety już po menopauzie, które nie miesiączkują. Ale jeżeli do badania przystępują panie jeszcze miesiączkujące,  powinny one pamiętać, że w pierwszej połowie cyklu piersi są mniej tkliwe. – dodaje doktor Giermek.

W ramach programów przesiewowych badanie wykonujemy paniom pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Raz na dwa lata. Jeżeli występują obciążenia genetyczne wtedy raz na rok. – podkreśla doktor Giermek.

Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Po upływie dwóch lat od poprzedniego badania, kobieta zgłasza się z dowodem osobistym do pracowni mammograficznej, objętej programem przesiewowym. Adresy  takich pracowni można znaleźć w Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących.

- Organizatorzy programu badań przesiewowych do wszystkich kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, wysyłają zaproszenia imienne na badanie mammograficzne.  Kobiety zapraszane są do najbliższej  miejsca zamieszkania pracowni. – dodaje doktor Giermek.

W Polsce tylko 40 procent kobiet objętych programem przesiewowym korzysta z możliwości wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. W Szwecji, gdzie za takie badanie kobiety muszą zapłacić , badanie wykonuje do 90 procent pań będących w grupie ryzyka, czyli tych pomiędzy 50 a 69 rokiem życia.

 

Rozmawiał Artur Wolski

 

(ah)

Czytaj także

Skuteczna walka z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 11:06
Naukowcy informują o kolejnym przełomie w walce z rakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amazonki

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 18:35
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Medyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 20:43
rak piersi
rozwiń zwiń