Kobieto, przebadaj się

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 08:45
Badania profilaktyczne wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy są bezpłatne, ratują życie i zdrowie - podkreślają eksperci.
Audio

Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczony jest dla pań pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Jest ich w Polsce 4,5 miliona, a badania przeprowadzane są raz na dwa lata.

  - Cytologię, czyli wykrywanie raka piersi, wykonujemy raz na 3 lata i dotyczą pań pomiędzy 25. a 59. rokiem życia. Z programem tym trafiamy do 9. mln populacji – przypomina dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

Dagmara Mokwa i Jolanta Walczak, koordynatorki programów profilaktycznych, podkreślają, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby. W przypadku nowotworów ma to ogromne znaczenie, gdyż szybko wykryty rak szyjki macicy kończy się najczęściej niewielkim zabiegiem, a wczesne wykrycie raka piersi pozwala na bezoperacyjne wyleczenie nowotworu.

Goście Jedynki zaznaczali, że samorząd terytorialny odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu całej polityki zdrowotnej. Najwiekszą zaletą władz samorządowych przy przeprowadzaniu takich akcji jest dobra znajomość problemów lokalnej społeczności. Dlatego władze lokalne powinny dbać o edukację i promowanie badań profilaktycznych oraz informować o tym, gdzie można dokonać badań.

Eksperci zwracali też uwagę, że samorządy zobowiązane są, żeby zadbać o to, by na ich terytorium znajdowało się jak najwięcej miejsc, w którym można przeprowadzić badania. Władze lokalne muszą też umożliwić dojazd do tych placówek osobom mieszkającym daleko.

 Przygotował Artur Wolski

 (pp)

Czytaj także

Rak nie wyrok. Tylko się przebadaj

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 08:53
27 placówek onkologicznych w Polsce zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak nie jest już chorobą, która oznacza śmierć

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 12:47
Doktor Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii zachęcał do udziału w badaniach kontrolnych, które pozwalają na wczesne wykrywanie nowotworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mammografia ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 17:44
Mimo że jest droga i czasem nieprecyzyjna, ratuje życie milionom kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem zdrowa, ale chcę mieć pewność

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 20:34
Lekarze przekonują kobiety, by nie bały się mammografii. A główną przyczyną lęku jest obawa - co będzie, jak okaże się, że jestem chora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 14:00
W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada ok. 4 tys. kobiet; połowa umiera. Polki niechętnie chodzą do ginekologa. Nowelizacje mają to zmienić.
rozwiń zwiń