Wcześnie wykryj raka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:41
Z rakiem szyjki macicy można żyć kilka lat, bo późno daje objawy choroby. Żeby go uniknąć, wystarczy regularna cytologia.
Audio

- Cytologia to tylko metoda wykrywająca raka, a rozpoznanie choroby stawia się w oparciu o badanie histopatologiczne – mówi Arturowi Wolskiemu prof. Marek Spaczyński z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Ostateczne rozpoznanie może podać histopatolog, na podstawie wycinka tkani pobranejpopreparatu pooperacyjnego, ale wiemy, że są takie stadia rozwoju zaawansowania tego nowotworu, które nie pozwalają na leczenie operacyjne – podkreśla prof. Agata Karowicz-Biliński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wówczas to rozpoznanie musi postawić lekarz klinicysta na podstawie badania ginekologicznego i przewidywanego stanu zaawansowania choroby.

Zdaniem gości "Profilaktyki Zdrowotnej z Jedynką" rak szyjki macicy jest nowotworem, bardzo późno dającym objawy, które pacjentka może sama zauważyć. Jeżeli kobiety nie robią cytologię przez wiele lat, to niepokojące symptomy, które się pojawią, mogą świadczyć o tym, że rak jest już zaawansowany.

- Pacjentkę powinno zaniepokoić krwawienie niezwiązane z miesiączką, na przykład kontaktowe, związane ze współżyciem. Gdy pojawiaja się ból, to można się spodziewać znacznego zaawansowania nowotworu – mówi Agata Karowicz-Biliński. - Żeby tego uniknąć, tak ważna jest profilaktyka - podkreśla.

W audycji także o testach molekularnych, wirusie brodawczaka ludzkiego, leczeniu raka szyjki macicy i jego rozpoznawalności w Polsce i Unii Europejskiej. 

(pp)

Czytaj także

Magazyn Medyczny: Jak walczyc z bólem?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 12:37
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O swoistym szlachectwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2007 21:00
Istnieje takie szlachectwo - najcenniejsze - które wynika z potrzeby podzielenia się z innymi swoim ważnym doświadczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory - złamanie kodu genetycznego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 09:12
Szansa na pokonanie raka skóry i płuc
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieto, przebadaj się

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 08:45
Badania profilaktyczne wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy są bezpłatne, ratują życie i zdrowie - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń