Cukrzyca jest podstępna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 10:30
To choroba, która długo nie boli. Pierwszymi objawami może być senność, zmęczenie czy grzybica.
Audio
  • O cukrzycy, jej objawach i codziennym życiu z chorobą

- Osobę z cukrzycą trzeba traktować jak kogoś, kto ma dodatkowe trudności w życiu, a nie jak kogoś chorego - mówi gość "Magazynu medycznego" Jedynki doc. dr  hab. Ewa Pańkowska, pediatra -diabetolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Choroba pojawia się nagle i objawia się nadmiarem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią.

- Cukrzyca to choroba nieuleczalna całego układu przemiany materii. Związana jest z nieprawidłową gospodarką węglowodanową, czyli z przyswajaniem cukrów – wyjaśnia  dr  Ewa Pańkowska.

Cukrzycę typu pierwszego u dzieci można zdiagnozować bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni. Trudniej jest z wykryciem cukrzycy typu drugiego. Przez długi czas choroba jest utajona i osoby chore najczęściej o niej nie wiedzą.

- Nieraz rozpoznawana jest dopiero przy badaniu okulistycznym. Może objawić się przez apatię, senność, zmęczenie, zmiany grzybicze na skórze, a więc ze zmianami, które w ogóle nie kojarzą się z tą chorobą metaboliczną – tłumaczy gość Małgorzaty Kownackiej.

Ogólnopolska akcja Ministerstwa Zdrowia dotycząca cukrzycy, skierowana jest  między innymi do osób pracujących z dziećmi-cukrzykami, które poza domem również muszą dostawać insulinę.

- Dzieci są bardzo dzielne i mądre. Niektóre pięciolatki potrafią sobie same nakłuwać palec i badać poziom insuliny we krwi – mówi dr Pańkowska. – Dziecko z cukrzycą może i powinno uczestniczyć w pełnym życiu szkolnym – dodaje.

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Jak dbać o siebie i żyć z cukrzycą można posłuchać w dźwięku "Cukrzyca jest podstępna". Wystarczy klikąć w "Posłuchaj" w boksie w ramce po prawej stronie.

Audycję "Magazyn medyczny" można słuchać  co drugi czwartek o godz. 20.43. Zapraszamy.

(im)

Czytaj także

Jaka jest sytuacja chorych na cukrzycę?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2009 14:47
Mimo wielu próśb i apeli kierowanych przez lata do kolejnych Ministrów Zdrowia, potrzeby chorych są ciągle spychane na margines!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 10:45
Cukrzyca
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzki smak słodkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 00:00
Co 5 sekund w świecie nowa osoba zapada na cukrzycę. Później życie staje się trudne i gorzkie - to zbiór nakazów i zakazów, co jeść, jak się chronić, na co uważać, poczucie bezpieczeństwa spada, samoocena coraz gorsza, lęki, wstyd, złość, a rodzicom
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodzone napoje sprzyjają cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 19:00
Jeśli pijesz sporo słodzonych napojów, jesteś w grupie zagrozonych cuktrzycą typu 2.
rozwiń zwiń