Co zjada Polka w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 10:43
Niezwykły apetyt u kobiet oczekujących dziecka to nic dziwnego, ale warto popracować nad naszą dietą - radzi Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (WUM).
Audio
Co zjada Polka w ciąży
Foto: sxc.hu

Kobiety w ciąży miewają często niezwykłą ochotę albo na kiszone ogórki, albo na olbrzymie ilości słodyczy lub jeszcze na jakieś inne, przedziwne potrawy. Czy to dobrze?

Jak zapewnia profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, specjalista ds. żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie ma w tym nic złego, że kobiety oczekujące dziecka miewają swoje apetyty i przegryzają na przykład śledzia – chałwą. Wprawdzie nie ma żadnego medycznego uzasadnienia dla takich apetytów, ale jeśli nie są to potrawy niezdrowe, można spokojnie je jeść.

– Pamiętajmy też, że w ciąży kobieta nie tyje, lecz przybiera na wadze – to przybieranie jest fizjologiczne, czyli jest czymś normalnym – mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska. Średnio kobiety przybierają około 10-12 kilogramów. Gość Jedynki przestrzega jednak, że, będąc w odmiennym stanie, nie należy się ani specjalnie odchudzać, ani nadmiernie tuczyć.

Według najnowszego raportu przygotowanego przez TNS OBOP, przyszłe mamy wiedzą, jak powinny się odżywiać, ale nie zawsze się do tej wiedzy stosują. Czy w raporcie znalazły się jeszcze jakieś niespodzianki?

"Magazyn medyczny" przygotowała Małgorzata Kownacka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reportaż: „Być mamą” – Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 18:15
Zdaniem ekspertów już za pięć, sześć lat Europejki będą rodzić pierwsze dziecko po trzydziestce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Endometrioza wpływa na problemy z zajściem w ciążę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 19:55
Co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym w Polsce cierpi z powodu endometriozy. Objawy tej choroby to przewlekłe bóle w dole brzucha, bolesne, obfite miesiączkowanie, ból w czasie stosunku seksualnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcom czasami przeszkadza kobiecy brzuch

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 17:30
Zuzanna Dąbrowska: Niezależnie od tego, czy szefem jest kobieta, czy mężczyzna, to kierownik pracoholik nigdy nie zrozumie kobiety w ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzić w towarzystwie duli - bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 06:30
To ktoś więcej niż położna - tak mówią panie, które zdecydowały rodzić się przy duli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 16:30
Co dziesiąta kobieta w Polsce planuje ciążę. Pozostałe kobiety dowiadują się, że będą miały dziecko u ginekologa. A ciąża wymaga zmiany stylu życia, także przed poczęciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy przyrodnicze na oddziale noworodkowym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 18:58
W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu można od piątku słuchać relaksacyjnej muzyki i oglądać filmy przyrodnicze. Ma to zminimalizować stres rodziców, którzy oczekują na diagnozę bądź opiekują się dzieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednoosobowe szkoły rodzenia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 11:20
Małgorzata Borecka: - Doula to przyjaciółka w macierzyństwie, osoba, która wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie w czasie ciąży, porodu i po jego zakończeniu
rozwiń zwiń