Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 12:00
Każdy z nas w ciągu całego życia spożywa co najmniej 25 ton pokarmów. Niektórzy nawet dwa razy więcej. To, jak jemy i co ma znaczenie.
Audio
Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa
Foto: sxc.hu/CC

Mięso czerwone powinno być minimalizowane w diecie. Unikać powinniśmy wędlin, gdyż są dowody na to, że zwiększają one ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego - takie jest oficjalne stanowisko Światowego Funduszu Badań nad Rakiem.

- To, co dzisiaj nas najbardziej nęka, to nie choroby zakaźne, głód, niedobory żywieniowe tak jak 100 lat temu, ale przede wszystkim choroby przewlekłe - podkreśla Edyta Biernat-Kałuża, kierownik Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.

Dwie pierwsze przyczyny śmierci to choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. - W Polsce aż 70 proc. ludzi umiera z powodu tych chorób - dodaje dr Małgorzata Dessmont, specjalista medycyny żywienia.
Ryzyko zachorowań na raka i choroby serca zmniejsza odpowiednia dieta. Optymalna dla zdrowia, zdaniem ekspertek, jest dieta oparta o produkty roślinne. Niekoniecznie wegetariańska. - Warzywa, owoce, rośliny strączkowe powinny stanowić gros naszej diety - tłumaczy Biernat- Kałuża, żywieniowiec. - Z niewielkim dodatkiem produktów mięsnych i jeszcze mniejszym dodatkiem produktów wysoko przetworzonych, czyli np. słodkich napoi, fast- foodów - dodaje.

Owoce i warzywa powinny stanowić co najmniej połowę naszej diety. Niestety niewielu z nas odżywia się w ten sposób. Europejczycy są bardziej mięsożerni. Dla Polaków mięsa to podstawa. Niestety zjadamy o wiele więcej mięsa niż Azjaci, co przekłada się na nasze zdrowie.
- Różnice w zachorowalności i umieralności spowodowane stylem życia były do niedawna drastyczne między krajami Zachodu i Azją Wschodnią - przyznaje Edyta Biernat-Kałuża. Z badań wynika, że wołowina, wieprzowina i baranina zwiększają umieralność z powodu chorób krążenia, cukrzycy i nowotworów.

Dowiedz się jaka dieta jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie - posłuchaj "Debaty medycznej".

Rozmawiał dr Mariusz Gujski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemy i tyjemy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 20:00
Zupa, schabowy i ziemniaki - tak wygląda tradycyjny polski obiad. Na naszych talerzach króluje tłuszcz i kalorie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, ile powinieneś ważyć

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 16:00
Prawidłowa waga to nie tylko niezły wygląd. To najczęściej także informacja, że nie cierpimy na jakieś poważne schorzenia. Dlatego warto sprawdzić, co mówią o nas nasze kilogramy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica dobrego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:32
Odpowiednia dieta zapobiega wielu chorobom, a jedzenie warzyw i owoców zapobiega powstawaniu raka.
rozwiń zwiń