Opłaca się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 15:55
- Nie ma innej tak skutecznej metody zapobiegania chorobom zakaźnym jak szczepienie - mówił w Jedynce dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

W dniach 21-27 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Hasło tegorocznej edycji to "Zapobiegaj. Chroń. Szczep".

- Musimy mieć świadomość, że każdy zaraz po urodzeniu jest oblegany przez drobnoustroje, jak wirusy, bakterie i grzyby. Musimy ułożyć sobie życie z tymi drobnoustrojami. One zasiedlają nasz organizm, jelita i błony śluzowe. Niektóre z nich podczas pierwszego kontaktu mogą wywołać ciężką chorobę. I to właśnie przeciwko takim drobnoustrojom musimy się uodpornić zanim się z nimi spotkamy. W przeciwnym razie takie spotkanie może okazać się bardzo poważne dla zdrowia albo wręcz śmiertelne - ostrzegał Paweł Grzesiowski.

Gość "Magazynu medycznego" przypomniał choroby, przeciwko którym stosuje się szczepienia obowiązkowe u dzieci do 18. miesiąca życia. Są to: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonica, tężec, krztusiec, zakażenie haemophilus influenze, polio, różyczka, odra i świnka. Bezpłatnie zaszczepić się można również przeciwko pneumokokom i ospie wiecznej, czyli chorobom z tzw. grupy ryzyka.

W drugiej części audycji mowa była o Światowym Dniu Malarii.

Rozmawiała Małgorzata Kownacka.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

"Cichy zabójca" – Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:00
Wtorek, 12 lipca, godzina 20.10, Program 1. Jak żyć z wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jak uchronić się przed zakażeniem? "Magazyn Reporterów" – prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywot słodki, ale groźny

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 11:46
Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice świadomie zarażają dzieci. "To horror"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 06:55
Wygląda na to, że w Polsce już na dobre zadomowiła się zachodnia moda na "ospowe przyjęcia".
rozwiń zwiń